Քաղաքական 13:59 09/08/2021 Հայաստան
«Իշխանությունը, ցավոք սրտի, ունի մեծամասնություն ու կարողանում է բոլոր հարցերը քվեարկությամբ անցկացնել»,- ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանն՝ անդրադառնալով իշխանության՝ կառուցողական աշխատանքի մասին կոչերին։
Նա նշեց, անցած մեկ շաբաթում տեսել են, թե իշխանական թևի պատգամավորներն ինչպես պահեցին։
«Հենց ստանում են մի անհարմար հարց, այդ հարցին ուղղակի չեն պատասխանում կամ այլ թեմայի շուրջ են խոսում, կարծես թե ձեռ են առնում բոլորին։ Արդյունքում տեսնում ենք մի իրավիճակ, երբ հարցերն անմիջապես դրվում են քվեարկության ու քվեարկվում մեկ մարդու հրանգանով ու մեկ մարդու նման։ Ուստի խոսել կառուցողական աշխատանքի մասին այս խորհրդարանում, հնարավոր չէ»,- ասաց նա։
Արթուր Վանեցյանը նշեց, որ ընդդիմադիր ուժերին քաղաքացիները հաճախ մեղադրում են, որ Արցախի 75 տոկոսի կորստի, հազարավոր զոհերի, Հայաստանի սահմանները խոցելի դարձնելու, անվտագային մակարդակն իջեցնելու համար մեղավոր իշխանությունների հետ են աշխատում։
«Բայց Ազգային ժողովն այն վայրն է, որտեղ պետք է գտնենք բալանսը, և կարողանանք ի վերջո կատարել այնպիսի աշխատանք, որը օգուտ կբերի Հայաստանի Հանրապետությանն ու հայ ժողովրդին։ Միաժամանակ ընդդիմությունն իրավունք չունի մոռանալու, թե ինչ բերեցին այս իշխանությունները մեր երկրի գլխին։ Մենք դրա մասին պարտավոր ենք այս իշխանություններին մշտապես հիշեցնել ու թույլ չտանք, որ մոռացության մատնեն, փնտրեն այլ մեղավորներ։ Ուրիշ մեղավորներ փնտրելու ու նշանակելու գործընթացն արդեն սկսված է»,- ասաց նա։

Политика 15:17 09/08/2021 Армения
«Власть, к сожалению, имеет большинство и может протолкнуть все вопросы голосованием»,- в беседе с журналистами в парламенте сказал руководитель фракции «Честь имею» Артур Ванецян, коснувшись призывов власти к конструктивной работе.
Он отметил, что за прошедшую недели они увидели, как ведут себя депутаты провластной ветви.
«Как только получают нежелательный вопрос, не отвечают на него прямо или начинают говорить на другую тему, как будто издеваются над всеми. В результате вопросы сразу ставятся на голосование, проводится голосование по ряспоряжению одного человека и единогласно. Следовательно, говорить в этом парламенте о конструктивной работе невозможно»,- сказал он.
Артур Ванецян отметил, что часто граждане обвиняют оппозиционные силы в том, что они работают с властями, виновными за сдачу 75% Арцаха, за тысячи погибших, за уязвимые границы Армении, за снижение уровня безопасности.
«Но Национальное Собрание – то место, где мы должны найти баланс и суметь провести такую работу, которая бы принесла пользу Республике Армения и армянскому народу. В то же время, оппозиция не имеет право забывать, куда привели нашу страну привели эти власти. Мы обязаны постоянно напоминать нынешним властям об этом, чтобы они не забывали и не искали виновных.