Քաղաքական 11:23 10/08/2021 Հայաստան
«Գլխավոր խնդիրը, որը պետք է պարզի 44-օրյա պատերազմի խնդիրներով զբաղվող քննիչ հանձնաժողովը, հարցն է, թե ինչու մենք չկանխեցինք պատերազմը, ի՞նչ պետք է անեինք պատերազմը կանխելու համար և ինչո՞ւ էինք ամեն ինչ անում մեր երկիր պատերազմ բերելու համար՝ անելով մի շարք գործողություններ, քայլեր»,- խորհրդարանում հայտնեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Նազարյանը:
Իշխանական պատգամավորներին հիշեցնելով, որ քննարկվում է ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի հարցը՝ պատգամավորը հայտնեց, որ իր պատկերացմամբ ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերով հանձնաժողովը պատերազմից շատ առաջ պետք է լսեր ԳՇ պետին, մյուս զինվորականներին՝ հասկանալու համար, թե իրերի և ուժերի հարաբերակցությունն ինչպիսին է, և փորձեր քաղաքական ղեկավարությանը հուշել, թե ինչ պետք է արվեր, որ այդ վիճակից դուրս գային:
Գեղամ Նազարյանի կարծիքով ԱԺ պաշտպանության հանձնաժողովը պետք է դեռ 2020 թվականի մայիսից տագնապ բարձրացներ թե բայրաքթարների դեմ ի՞նչ պետք է արվի:
«Հատկապես հուլիսյան մարտերից հետո մենք պետք է հասկանայինք, թե մեզ ինչ է սպասվում, այլ ոչ թե քաղաքական շոուների համար մեդալաբաժանութամբ զբաղվեինք»,-նկատեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորը և հավելեց. «Պատերազմի 4-րդ օրը պետք է ավելի ուշադիր լսեինք, թե ի՞նչ էին ասում զինվորականները և Բաքուն ու Գետաշենը գրավելու մասին առասպելները տարածելու ֆոնին փորձեիք մտածել, թե ինչ պետք է անել, որ պատերազմն օր առաջ դադարեցվի և հասկանայինք, թե ինչու երկրի ղեկավարը ոչինչ չի անում, չի ուզում անել պատերազմը դադարեցնելու ամար»:
Նրա խոսքով, ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերով հանձնաժողովը պետք է երկրի քաղաքական ղեկավարից հոկտեմբերի 19-20-ից հետո ճշտեր, թե ինչո՞ւ չի դադարեցնում պատերազմը, առավել ևս ՌԴ տարածած հայտարարության ֆոնին, որը տարակուսած էր, թե ինչու Հայաստանը չհամաձայնեց իր առաջարկության հետ և չդադարեցրեց պատերազմը:
«Պարզեր, թե ինչո՞ւ հոկտեմբերի 19-ից հետո չդադարեցվեց պատերազմը, որից հետո կորցնում էինք տարածքներ, բնակավայրեր, եկեղեցիներ և ամեն օր՝ առնվազն 200 տղա»,-ասաց պատգամավորը:
Գեղամ նազարյանը գտնում է, որ ԱԺ հանձնաժողովը պետք է նախաձեռնի և օր առաջ հրապարակվի զոհերի իրական թիվը:
Նա նաև հայտնեց, որ Եռաբլուրում հուղարկավորված տղաների հարազատների համար շատ լուրջ թեմա է տապանաքարերի հարցը և հերթական անգամ նրանց վերքը թարմացնում են և կոչ արեց ընդամենը կանչել զոհվածների հարազատների ներկայացուցիչներին և նրանց տապանաքարերի հարցը  ողբերգության չվերածել, որովհետև այդ ընտանիքներում իրական ողբերգություն է, որովհետև ինչ որ մեկը որշել է այս կամ այն քարը դնել:
Նազարյանը առաջարկեց դադարեցնել բանակին ուղղված բոլոր մեղադրանքները, քանի որ այն հաղթել է արցախյան առաջին պատերազմում, ապրիլյան պատերազմում այնպիսի հակահարված են տվել թշնամուն, որ նա աղերսել է խաղաղություն, իսկ 44-օրյա պատերազմում զինվորները հրամանատարների հետ կռվել են աշխարհի հզոր բանակների դեմ:
«Աշխարհի ամենալուրջ ծառայությունների հետախուզությունների հավաքական թվերի մասին եմ խոսում, մեր տղերքը թշնամուն 18-20 հազար զոհ են պատճառել, այ այդ բանակն է, որին պետք է հարգանքով վերաբերվել»,-հայտարարեց պատգամավորը:
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավորն ասաց, թե ընդդիմությանը հարցնում են, թե մեզ ինչի մեջ եք մեղադրում, և պատասխանեց. «Պարզ ասեմ՝ ձեզ մեղադրում ենք մեր երկիր պատերազմ բերելու մեջ, չենք ասում, թե ինչու պարտվեցինք, այլ ասում ենք, թե ինչու սկսվեց պատերազմը, ինչու այն չկանխեցինք»:

Политика 14:05 10/08/2021 Армения
«Главный вопрос, который должна разъяснить следственная комиссия по событиям 44-дневной войны, в том, почему мы не предотвратили войну, что должны были сделать, чтобы избежать ее и почему сделали все, чтобы втянуть нашу страну в войну?»,- заявил в парламенте депутат фракции «Армения» Гегам Назарян.
Напомнив провластным депутатам, что обсуждается вопрос председателя постоянной комиссии по обороне и безопасности, депутат заявил, что в его представлении данная комиссия должна была услышать начальника ГШ ВС и остальных военных, чтобы понять расклад сил и средств, и попыталась подсказать политическому руководству, что надо было сделать, чтобы найти выход из ситуации.
Гегам Назарян высказал мнение, что оборонная комиссия НС должна была еще с мая 2020 года бить тревогу о том, что делать с байрактарами.
«Особенно после июльских боев мы должны были понять, что нас ждет, а не заниматься раздаванием медалей ради политического шоу»,- заметил депутат фракции «Армения» и добавил: «На 4-й день войны надо было внимательнее слушать военных и на фоне мифов о взятии Баку и Геташена подумать, что делать, чтобы минутой раньше война была остановлена, надо было понять, почему глава страны ничего не делает для того, чтобы остановить войну».
По его словам, парламентская комиссии по обороне и безопасности после 19-20 октября должна была уточнить у главы страны, почему не останавливает войну, тем более на фоне заявления РФ, которая также была в недоумении, почему Армения не согласилась на ее предложение и не остановила войну.
«Должна  была узнать, почему после 19 октября война не была остановлена, после чего мы теряли территории, населенные пункты, церкви и каждый день как минимум 200 ребят»,- сказал депутат.
Гегам Назарян находит, что комиссия НС должна инициировать и обнародовать реальное число жертв.
Он также отметил, что для родственников погибших ребят, похороненных в Ераблуре, очень серьезной проблемой стал вопрос надгробных плит, они в очередной раз проходят через страдания, и призвал позвать представителей погибших ребят, не превращать вопрос этих плит в трагедию, потому что в этих семьях реальная трагедия потому, что кто-то решил, что должна быть не эта плита, а другая.
Назарян предложил прекратить обвинять армию, поскольку она одержала победу в первой арцахской войне, в апрельской войне дала врагу такой отпор, что он просил мира, а в 44-дневной войне военные вместе с командирами сражались с сильнейшими армиями мира.
«Я говорю о цифрах серьезнейших разведслужб, наши ребята причинили врагу потери в количестве 18-20 тысяч человек, это та армия, к которой надо относиться с уважением»,- заявил депутат.
Депутат фракции «Армения» сказал, что оппозицию спрашивают, в чем нас обвиняют, и ответил: «Говорю прямо: мы вас обвиняем во втягивании нашей страны в войну, мы не спрашиваем, почему мы проиграли в войне, а говорим, почему она началась, и почему мы ее не првдотвратили».