Առողջություն 16:06 10/08/2021 Աշխարհում
Ավստրիայի սրճարաններից մեկում հրաժարվել են սպասարկել այն մարդկանց, որոնք պատվաստվել են կորոնավիրուսի դեմ։ Այս մասին գրում է Ռիա Նովոստի-ն՝ վկայակոչելով տեղի ռադիոկայանին։
Նշվում է, որ նման «յուրօրինակ ուղի» է ընտրել առողջ սննդի խանութի օպերատորը։ Հաստատությունում, որը գտնվում է Ստրոբլ ամ Վոլֆգանգսի քաղաքապետարանում, սուրճ և տորթ մատուցվում են միայն չպատվաստվածներին:
Քաղաքապետ Յոզեֆ Վայքինգերը խոստովանել է, որ նման որոշումը չի հակասում օրենքներին, սակայն կոչ է արել ձեռնպահ մնալ այդ սրճարան գնալուց:
«Դուք կարող եք միայն ծիծաղել դրա վրա, եզրակացություններ անել և այցելուներին հորդորել չգնալ այնտեղ: Որովհետև դա չի համապատասխանում մեր գծին», - ասել է Վեյքինգերը:
Սրճարանի օպերատորը հրաժարվել է ռադիոկայանին հարցազրույց տալ: Lալցբուրգի համալսարանի իրավաբանական փիլիսոփայության պրոֆեսոր Սիլվիա Տրաունվիզերը նշել է, որ COVID-19 համավարակը՝ իր բոլոր հետևանքներով, պառակտում է հասարակությունը:

Общество 17:19 10/08/2021 В мире
Кафе в австрийской федеральной земле Зальцбург отказывается обслуживать людей, которые привились вакциной от коронавируса, сообщает РИА Новости со ссылкой на местную радиостанцию.
Отмечается, что подобный "своеобразный путь" избрала оператор магазина здорового питания, при котором имеется небольшое кафе. В заведении, которое расположено в общине Штробль-ам-Вольфгангзе, кофе и пирожные подают лишь невакцинированным.
Бургомистр общины Йозеф Вайкингер признал, что подобное решение не идет наперекор законам, однако от похода в данное кафе призвал воздержаться.
"Можно только посмеяться над этим, сделать выводы и призвать посетителей не ходить туда. Потому что это не соответствует нашей линии", - заявил Вайкингер.
Оператор кафе отказалась давать радиостанции интервью. Профессор философии права Зальцбургского университета Сильвия Траунвизер отметила, что "пандемия COVID-19 со всеми ее последствиями разделяет общество".