Քաղաքական 09:07 11/08/2021 Հայաստան
Ռուբեն Մելքոնյանը՝ ՔՊ-ական պատգամավորի մասին. Ֆակուլտետը Կոկա-Կոլայի պես կրկին փորձելով մի կերպ ավարտածը
ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետի դեկան Ռուբեն Մելքոնյանն արձագանքել է ՔՊ-ական պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանի՝ իր հասցեին մասին ԱԺ-ում հնչեցրած հայտարարությանը.
«Տեղեկացա, որ Ազգային ժողովում ճակատագրի հեգնանքով հայտնված մեկը, ում անվանումը և դեմքը ասոցացվում է փոքրամասշտաբ բեռներ տեղափոխելու համար նախատեսված իրի՝ ուսապարկի հետ, կրկին սուտ է խոսել ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետում իբրև առկա բարքերի և դեկանի, այսինքն՝ իմ մասին:
Ի ամոթ մեզ՝ արևելագետներիս, համանուն ֆակուլտետը Կոկա-Կոլայի պես կրկին փորձելով մի կերպ ավարտածը պնդում է, թե իբրև դեկանը ընդդիմադիր ուսանողներին ժամանակին ուղղորդել է և պահանջել է չքննադատել Հայաստանի այն ժամանակվա նախագահ Սերժ Սարգսյանին, քանի որ դա կարող է ազդել իրենց առաջադիմության վրա:
Նախ՝ կոնկրետ այդ պերսոնաժի պարագայում առաջադիմության և պատվի վրա այլևս ոչինչ չի կարող ազդել.... Արևելքում դաժան պատժի ձև կար, որը կիրառվում էր հատկապես կրթական որոշակի ցենզ ունեցողի հանդեպ՝ նրան նույն սենյակում էին փակում հիմարի հետ, ով խոսում էր այն, ինչից նա հմուտ է՝ հիմարություն:
Ուստի, չուզենալով կամովին ինձ դատապարտել այդ պատժին` Ավետիք Իսահակյանի պես մտածում էի, թե ինչ լավություն եմ արել այդ «արևելագետին», որ հարուցել եմ նման երախտամոռություն և հիշեցի, որ թույլ եմ տվել սահմանված ժամկետների խախտումով (ուշ էր ներկայացրել աշխատանքը ղեկավարին) մասնակցել դիպլոմային աշխատանքի պաշտպանության և մի կերպ ավարտել ԵՊՀ-ն:
Հ.Գ. Իմաստունն ասում էր. «սա էլ կանցնի». այո, քաղաքական և մարդկային տիղմը որոշ ժամանակ անց, փոթորկի հանդարտվելուց հետո կիջնի իր համար նախատեսված վայրը»։

Политика 11:35 11/08/2021 Армения
Декан факультета востоковедения ЕГУ Рубен Мелконян отреагировал на заявление депутата от ГД Ваагна Алексаняна в свой адрес:
«Узнал, что оказавшийся по иронии судьбы в Национальном Собрании некто, чье имя и лицо ассоциируются с атрибутом для переноски маленьких грузов – рюкзаком, снова солгал якобы об укладе на факультете востоковедения и о декане, то есть, обо мне.
К нашему стыду – к стыду востоковедов, человек, который кое-как окончил университет по принципу Кока-Колы «попробуй снова», утверждает, что декан якобы в свое время инструктировал оппозиционных студентов и требовал не критиковать на тот момент президента Армении Сержа Саргсяна, поскольку это могло повлиять на их успеваемость.
Прежде всего, в случае данного персонажа на успеваемость и честь уже больше ничего не может повлиять… На Востоке был жестокий способ наказания, применявшийся особенно в отношении лица с определенным образовательным цензом: его закрывали в одной комнате с глупцом, который говорил то, что умеет – глупости.
Следовательно, не желая самого себя добровольно приговорить к этому наказанию, я, подобно Аветику Исаакяну, задумался, что я сделал этому «востоковеду», чтобы удостоиться подобной неблагодарности, и вспомнил, что позволил ему при нарушении установленных сроков (поздно представил работу руководителю) принять участие в защите дипломной работы и кое-как окончить ЕГУ.
P.S. Один мудрец сказал: «и это пройдет», да, политическая и человеческая тина через некоторое время, после шторма, опустится на предназначенное ей место».