Իրավունք 18:08 11/08/2021 Հայաստան
Հատուկ քննչական ծառայությունում «քննված քրեական գործի նախաքննությամբ ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ հիմնավորվել է, որ Սյունիքի մարզի Գորիս համայնքի ղեկավար, «Հայաստան» դաշինքի ընտրական ցուցակի 32-րդ համարը զբաղեցնող Առուշ Առուշանյանը, հիշյալ համայնքի ընտրողներից առավելագույն քվեներ ապահովելու և ընտրություններում ցանկալի արդյունք արձանագրելու անձնական և խմբային շահերից ելնելով, ՀՀ ԱԺ արտահերթ ընտրությունների նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում ուղղակի դիտավորությամբ նախապատրաստել է ծանր հանցագործություն, այն է` ընտրություններին մասնակցելու և «Հայաստան» դաշինքի օգտին կողմ քվեարկելու համար երկու կամ ավելի ընտրողի կաշառք տալը:
Բացի այդ, Առուշ Առուշանյանը Գորիս համայնքի Քարահունջ բնակավայրի վարչական ղեկավար Լուսինե Ավետյանի միջոցով կազմակերպել է նույն բնակավայրի ընտրողներին 2021 թվականի հունիսի 20-ին նշանակված ԱԺ արտահերթ ընտրություններին մասնակցելուն և «Հայաստան» դաշինքի օգտին կողմ քվեարկելուն հարկադրելը:
Իր հանցավոր նպատակի իրականացման համար Ա. Առուշանյանը 2021 թվականի հունիսին՝ ընտրություններից մի քանի օր առաջ, Գորիս համայնքի Քարահունջ բնակավայրի վարչական ղեկավար Լ. Ավետյանի աշխատասենյակում հանդիպել է վերջինիս և առաջարկել ընտրություններից հետո դրամական օգնություն տրամադրել այն ընտրողներին, ովքեր կխոստանան ընտրել «Հայաստան» դաշինքին: Այդ կերպ Ա. Առուշանյանը նախապատրաստել է ծանր հանցագործություն, որը, սակայն, ավարտին չի հասցվել իր կամքից անկախ հանգամանքներով, քանի որ Լ. Ավետյանը հրաժարվել է ընտրողներին հանդիպելուց և նրանց դրամական օգնության տեսքով կաշառք առաջարկելուց:
Բացի այդ, 2021 թվականի ապրիլի 28-ին` Ա. Առուշանյանի պահանջով, Լ. Ավետյանը կազմակերպել է վերջինիս հանդիպումը Քարահունջ բնակավայրի մի խումբ բնակիչների հետ, ովքեր Ա. Առուշանյանից տարբեր խնդիրների լուծման համար դրամական աջակցություն են խնդրել: Այնուհետև հիշյալ ընտրողներին Գորիսի համայնքապետարանի կողմից բանկային փոխանցման միջոցով տրամադրվել է 100.000-ից մինչև 220.000 ՀՀ դրամ:
Հետագայում՝ նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում, Ա. Առուշանյանը կազմակերպել է Գորիս համայնքի Քարահունջ բնակավայրի ընտրողներին` ընտրությանը մասնակցելուն և «Հայաստան» դաշինքի օգտին կողմ քվեարկելուն հարկադրելը: Մասնավորապես, իրենից ծառայողական կախվածության մեջ գտնվող Լ. Ավետյանին հանձնարարել է ստանձնել նշված դաշինքի՝ Քարահունջ բնակավայրի նախընտրական շտաբի ղեկավարման աշխատանքները և բոլոր ռեսուրսները, այդ թվում՝ մինչ այդ պահը Գորիսի համայնքապետարանից արդեն իսկ դրամական օգնություն ստացածներին մեկտեղել, որպեսզի նրանք մասնակցեն ընտրություններին և ընտրեն «Հայաստան» դաշինքին:
Ա. Առուշանյանի կազմակերպմամբ Լ. Ավետյանը, իր հերթին, 2021 թվականի հունիսի 7-ին հաջորդած տարբեր օրերի ընթացքում անձամբ` հանդիպումների և հեռախոսազանգերի ժամանակ, օգտագործելով Քարահունջ բնակավայրի մի խումբ բնակիչների` սոցիալապես անապահով վիճակում գտնվելու փաստով պայմանավորված կախվածության մեջ գտնվելու հանգամանքը, նրանց հարկադրել է մասնակցել 2021 թվականի հունիսի 20-ի ընտրություններին և կողմ քվեարկել «Հայաստան» դաշինքի օգտին:
Ա. Առուշանյանի կազմակերպմամբ Լ. Ավետյանի հիշյալ գործողություններով խաթարվել է ՀՀ Սահմանադրությամբ և ՀՀ ընտրական օրենսգրքով երաշխավորված՝ ՀՀ քաղաքացու ընտրական իրավունքի իրականացման՝ ազատության և կամավորության սկզբունքի էությունը:
Վերը նշված հանցավոր արարքների համար Առուշ Առուշանյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-154.2-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով և 35-154.2-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
Լուսինե Ավետյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154.2-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով և 163-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը, որը փոխարինվել է գրավով:
Նախաքննությունն ավարտվել է: Քրեական գործը մեղադրական եզրակացությամբ հանձնվել է դատախազին` այն հաստատելու և դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:
Ծանուցում. ենթադրյալ հանցանքի մեջ կասկածվողը կամ մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով»:

Политика 18:56 11/08/2021 Армения
"В совокупности доказательств, полученных предварительным следствием, были получены фактические данные о том, что руководитель общины Горис Сюникской области Аруш Арушанян, занимающий 32-й номер избирательного списка альянса «Армения», исходя из личных и групповых интересов обеспечения максимальных голосов избирателей упомянутой общины и фиксирования желаемого результата на выборах, в ходе предвыборной кампании по внеочередным выборам совершил тяжкое преступление — дачу взятки двум или более избирателям за участие в выборах и голосование за альянс «Армения».
Кроме того, Аруш Арушанян посредством руководителя администрации села Караундж Лусине Аветян принуждал избирателей того же населенного пункта к участию во внеочередных парламентских выборах, назначенных на 20 июня 2021 года, и к голосованию за альянс «Армения».
Для осуществления своей преступной цели в июне 2021 года, за несколько дней до выборов, Арушанян встретился с Аветян в ее кабинете и предложил после выборов предоставить финансовую помощь тем избирателям, которые пообещают выбрать альянс «Армения».
Таким образом, Арушанян подготовил тяжкое преступление, которое, однако, не было доведено до конца по не зависящим от его воли обстоятельствам, поскольку Аветян отказалась встречаться с избирателями и предложить им взятку в виде денежной помощи.
Кроме того, 28 апреля 2021 г. Аветян по требованию Арушаняна организовала встречу последнего с группой жителей села Караундж, которые просили финансовой помощи. Затем упомянутым избирателям посредством банковского перевода от муниципалитета Гориса было предоставлено от 100.000 до 220.000 драмов.
В дальнейшем, в ходе предвыборной кампании, Аруш Арушанян организовал принуждение избирателей населенного пункта Караундж к участию в выборах и голосованию за альянс «Армения». В частности, находящейся в служебной зависимости от него Аветян было поручено взять на себя управление предвыборным штабом указанного блока, в том числе собрать всех тех, кто уже получил денежную помощь от мэрии Гориса, чтобы они приняли участие в выборах и проголосовали за альянс «Армения».
При организации Арушаняна Аветян во время встреч и телефонных звонков, используя факт социальной необеспеченности группы жителей села Караундж, заставила их принять участие в выборах 20 июня 2021 года и проголосовать за альянс «Армения». Указанные действия Лусине Аветян нарушили сущность принципа свободы и добровольности осуществления избирательного права гражданина РА, гарантированного Конституцией и Избирательным кодексом.
За вышеуказанные преступные деяния Арушу Арушаняну предъявлено обвинение по пункту 2 части 4 статьи 38-154.2 и пункту 2 части 4 статьи 35-154.2 Уголовного кодекса РА. В качестве меры пресечения избран арест. Лусине Аветян предъявлено обвинение по пункту 2 части 4 статьи 154.2 и пунктам 2 и 3 части 3 статьи 163 Уголовного кодекса РА. В качестве меры пресечения избран арест, замененный впоследствии залогом.