Քաղաքական 13:13 12/08/2021 Հայաստան
«Արմեն Սմբատյանին հետ կանչել Իսրայելի Պետությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպանի պաշտոնից». նման բովանդակությամբ հրամանագիրը ստորագրել է Արմեն Սարգսյանը։ Այն հրապարակված է ՀՀ նախագահի պաշտոնական էջում։
Որոշման համար հիմք է ընդունվել  վարչապետի առաջարկությունը` համաձայն Սահմանադրության 132-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետի, ինչպես նաև «Դիվանագիտական ծառայության մասին» օրենքի 14-րդ հոդվածի 1-ին մասը, որտեղ ասվածէ .
«Հոդված 14. Օտարերկրյա պետությունում դիվանագիտական ծառայության մարմնի ղեկավարի նշանակումը և հետ կանչումը
1. Դիվանագիտական ներկայացուցչին նշանակում և հետ է կանչում Հանրապետության նախագահը` վարչապետի առաջարկությամբ»։
Հիշեցնենք, որ Արմեն Սմբատյանը Իսրայելում դեսպան էր նշանակվել 2018-ին։ Նշանակումից հետո նրան մեղադրանք էր առաջադրվել։

Политика 13:48 12/08/2021 Армения
«Отозвать Армена Смбатяна с должности Чрезвычайного и Полномочного посла в Республике Израиль», соответствующий указ подписал Армен Саркисян. Документ опубликован на официальной странице президента РА.
Основанием для решения послужило предложение премьер-министра, согласно пункту 2 части 1 статьи 132 Конституции, а также на основании статьи 14 закона «О дипломатической службе», в которой сказано:
«Статья 14: Назначение и отзыв руководителя органа дипломатической службы в иностранном государстве:
1.  Дипломатического представителя назначает и отзывает президент республики по предложению премьер-министра».
Напомним, что Армен Смбатян был назначен послом в Израиле в 2018 году. После назначения ему было предъявлено обвинение.