Քաղաքական 16:24 12/08/2021 Հայաստան
Կրթական հաստատությունների ներկայացուցիչներին կառավարությունը կպարտադրի ամիսը 2 անգամ ՊՇՌ թեստ հանձնել. Անահիտ Ավանեսյան
«Կրթական հաստատությունների դասախոսական կազմը, հանրային սննդի օբյեկտների և մի շարք կազմակերպությունների, ինչպես նաև տեղական ինքնակառավարման մարմինների աշխատակիցները պետք է ամսական երկու անգամ կորոնավիրուսի ՊՇՌ թեստ հանձնեն, եթե, չունենալով հակացուցումներ, հրաժարվում են պատվաստվելուց»,- կառավարությունում կազմակերպված ճեպազրույցում հայտնեց առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը՝ հայտնելով կառավարության առաջիկա որոշման նախագծի մշակման մասին:
Նախարարը հայտնեց, որ գոյություն ունեն հստակ հակացուցումներ, որոնց դեպքում չի թույլատվվում, բայց մյուս հիվանդությունների առկայությունը ցուցում է պատվաստման համար:
Լրագրողների հարցին, թե արդյոք նման մոտեցումը չի ստիպում մարդկանց պատվաստվել, քանի որ  ստիպված կլինեն ՊՇՌ թեստերի համար վճարել՝ Անահիտ Ավանեսյանը ասաց, որ համաճարակը անտեսանելի պատերազմ է, որը մեկ ու կես տարի է վարում են:
«Մենք խնդիր ունենք հանրային առողջապահական լուրջ մարտահրավերի հետ, ուստի անելու ենք ամեն ինչ, օրենքի շրջանակներում, որպեսզի քաղաքացիները պատվաստվեն, ինչը ամենագործուն միջոցն է պայքարելու Քովիդ-19-ի դեմ»,- ասաց նախարարը:
Անահիտ Ավանեսյանը հայտնեց, որ ճամփորդել ցանկացողները ևս պետք է թեստ հանձնեն, և բոլորի համար սա արդեն սովորական պրակտիկա է դարձել:

Политика 18:06 12/08/2021 Армения
Правительство обяжет представителей учебных заведений дважды в месяц сдавать ПЦР-тест – Анаит Аванесян
«Непривитые при отсутствии противопоказаний учителя школ и преподаватели вузов, сотрудники органов государственного управления, местного самоуправления, объектов общественного питания, ряда других организаций будут обязаны дважды в месяц сдавать ПЦР-тест на коронавирус»,-  12 августа после заседания правительства сообщила журналистам министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян.
Министр отметила, что есть четкие противопоказания, про которых не разрешается вакцинироваться, в остальных случаях вакцина показана.
На вопрос журналистов о том, что, заявляя о добровольном характере вакцинации, власти, внедрив обязательное тестирование, косвенно принуждают людей к вакцинированию, глава Минздрава отметила, что эпидемия является невидимой войной, которую мы ведем полтора года.
«У нас серьезная угроза общественного здравоохранения. В связи с этим мы сделаем все в рамках закона, чтобы граждане вакцинировались, что на сегодня является самым действенным способом борьбы с коронавирусной инфекцией», - сказала Аванесян.