Առողջություն 16:35 14/08/2021 Հայաստան
ԱՄՆ նախկին նախագահ Բարաք Օբամայի ծննդյան 60-ամյակի զանգվածային տոնակատարությունից հետո Մարթա Վայնարդ կղզում արձանագրվել է COVID-19-ի բռնկում: Metro-ի տարածած լուրը ներկայացնում է «Լենտա ռու»-ն:
Մարթա Վայնարդում արձանագրվել է կորոնավիրուսի վարակի դեպքերի հակառեկորդ: Ապրիլից ի վեր առաջին անգամ կորոնավիրուս հայտնաբերվել է 63 մարդու մոտ, բայց տեղի իշխանությունները հայտարարել են, որ չգիտեն, արդյոք դա կապվա՞ծ է ծննդյան տարեդարձի նշման հետ:
Սկզբում ԱՄՆ նախկին առաջնորդը ցանկանում էր մոտ 500 հյուր հրավիրել, սակայն COVID-19 «դելտայի» հնդկական շտամի տարածման ֆոնին հնչած քննադատությունների պատճառով ստիպված եղավ կրճատել նրանց թիվը: Արդյունքում, ԱՄՆ նախկին նախագահի ծննդյան օրը եկել էին 300-400 հյուր, այդ թվում այնպիսի աստղեր, ինչպիսիք են՝ Jay-Z-ին, Բեյոնսեն, Քրիսի Թեյգենը և Ջոն Լեջենդը:
Քաղաքական գործչի ներկայացուցիչն ասել է, որ միջոցառմանը ներկա են եղել նաև Օբամայի ընտանիքն ու մտերիմ մարդիկ, ինչպես նաև փոխանցել է նրա շնորհակալությունը շնորհավորանքների համար:
Համացանցում Օբամայի տարեդարձի երեկույթից տեսանյութ էր տեղադրվել: Հաղորդվում էր, որ Միացյալ Նահանգների նախկին նախագահը կորոնավիրուսի դեպքերի աճի պատճառով խոստացել էր չեղարկել այն, սակայն նա իր խոսքին տեր չկանգնեց:

Общество 20:10 14/08/2021 В мире
Вслед за масштабным празднованием 60-летнего юбилея бывшего президента США Барака Обамы, которое проводилось на острове Мартас-Винъярд, там была зафиксирована вспышка COVID-19. Как передает lenta.ru, об этом в субботу, 14 августа, сообщает Metro.
На Мартас-Винъярде отметили антирекорд по заболеваемости коронавирусной инфекцией: впервые с апреля COVID-19 обнаружили у 63 человек. При этом, местные власти заявили, что не знают, связано ли это с мероприятием.
Изначально бывший американский лидер хотел пригласить около 500 гостей, однако ему пришлось сократить их число на фоне критики в связи с распространением индийского штамма COVID-19 «дельта». В итоге на день рождения экс-президента США пришли от 300 до 400 гостей, в числе которых такие звезды, как Jay-Z, Бейонсе, Крисси Тейген и Джон Ледженд.
Представитель политика рассказал, что мероприятие также посетили семья и близкие люди Обамы, а также передал его благодарность за поздравления.