Քաղաքական 11:25 17/08/2021 Աշխարհում
«Թալիբան» շարժման ներկայացուցիչները երեքշաբթի ընդհանուր համաներում են հայտարարել նախկին կառավարական պաշտոնյաների համար և կոչ են արել վերսկսել աշխատանքը պետական հաստատություններում: Այս մասին գրում է «ՏԱՍՍ» գործակալությունը։
«Բոլորի համար համընդհանուր համաներում է հայտարարված, ուստի դուք պետք է լիովին վստահությամբ վերադառնաք սովորական կյանքին»,-ասվում է թալիբների հայտարարության մեջ:
«Թալիբան» շարժման գրոհայինները օգոստոսի 15-ին առանց մարտի մտել են Քաբուլ և մի քանի ժամվա ընթացքում լիակատար վերահսկողություն հաստատել Աֆղանստանի մայրաքաղաքի նկատմամբ: Աֆղանստանի նախագահ Աշրաֆ Ղանին հայտնել է, որ վայր է դրել լիազորությունները արյունահեղություն թույլ չտալու համար և լքել երկիրը:

Politics 12:35 17/08/2021 World
The Taliban declared an “amnesty” across Afghanistan and urged women to join its government Tuesday, trying to calm nerves across a tense capital city that only the day before saw chaos at its airport as people tried to flee their rule, The Associated Press reported.
The comments by Enamullah Samangani, a member of the Taliban’s cultural commission, represent the first comments on governance from a federal level across the country after their blitz across the country.
While there were no major reports of abuses or fighting in Kabul, many residents have stayed home and remain fearful after the insurgents’ takeover saw prisons emptied and armories looted. Older generations remember their ultraconservative Islamic views, which included stonings, amputations and public executions during their rule before the U.S-led invasion that followed the Sept. 11, 2001 terror attacks.