Քաղաքական 11:25 17/08/2021 Աշխարհում
«Թալիբան» շարժման ներկայացուցիչները երեքշաբթի ընդհանուր համաներում են հայտարարել նախկին կառավարական պաշտոնյաների համար և կոչ են արել վերսկսել աշխատանքը պետական հաստատություններում: Այս մասին գրում է «ՏԱՍՍ» գործակալությունը։
«Բոլորի համար համընդհանուր համաներում է հայտարարված, ուստի դուք պետք է լիովին վստահությամբ վերադառնաք սովորական կյանքին»,-ասվում է թալիբների հայտարարության մեջ:
«Թալիբան» շարժման գրոհայինները օգոստոսի 15-ին առանց մարտի մտել են Քաբուլ և մի քանի ժամվա ընթացքում լիակատար վերահսկողություն հաստատել Աֆղանստանի մայրաքաղաքի նկատմամբ: Աֆղանստանի նախագահ Աշրաֆ Ղանին հայտնել է, որ վայր է դրել լիազորությունները արյունահեղություն թույլ չտալու համար և լքել երկիրը:

Политика 13:33 17/08/2021 В мире
Представители движения "Талибан" (запрещено в РФ) во вторник объявили общую амнистию для бывших правительственных чиновников и призвали к возобновлению работы в госучреждениях. Об этом, как передает ТАСС, сообщает агентство AFP со ссылкой на выпущенное талибами заявление.
"Для всех объявлена всеобщая амнистия <...>, поэтому вы должны с полной уверенностью вернуться к привычной жизни", - говорится в заявлении.
Боевики движения "Талибан" 15 августа без боя вошли в Кабул и в течение нескольких часов установили полный контроль над афганской столицей. Президент Афганистана Ашраф Гани сообщил, что сложил полномочия, чтобы не допустить кровопролития, и покинул страну. Западные страны эвакуируют своих граждан и сотрудников посольств.