Քաղաքական 14:28 18/08/2021 Աշխարհում
Իսլամական արմատական «Թալիբան» շարժման գրոհայինների կողմից Քաբուլում իշխանության զավթումից հետո G7-ի երկրները մտադիր են վիրտուալ գագաթնաժողով անցկացնել՝ հետագա գործողությունները քննարկելու համար: Այս մասին գրում է DW-ն։
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը և Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնն այս շաբաթ գագաթնաժողով կհրավիրեն «համատեղ ռազմավարությունը և հետագա քայլերը քննարկելու համար։ Այս մասին նախօրեի երեկոյան՝ օգոստոսի 17 -ին, հայտարարել է Սպիտակ տունը ՝ երկու ղեկավարների հեռախոսազրույցից հետո:
Բայդենն ու Ջոնսոնը քննարկել են «Աֆղանստանի նկատմամբ ապագա քաղաքականության հարցում դաշնակիցների և ժողովրդավարական գործընկերների միջև շարունակական համաձայնեցված գործողությունների անհրաժեշտությունը»։  Ի թիվս այլնի, խոսվել է լրացուցիչ հումանիտար օգնության, փախստականներին և սպառնալիքի տակ գտնվող այլ աֆղանցիներին օգնության մասին:
Ավելի վաղ Թալիբանը մամուլի ասուլիս էր հրավիրել Քաբուլում, որտեղ հայտարարել էին պատերազմի ավարտի եւ համընդհանուր համաներման մասին: «Թալիբան» շարժման ներկայացուցիչը նաև ասել էր, որ Աֆղանստանում կանայք կարող են շարունակել աշխատանքը, եթե նրանց աշխատանքը համապատասխանում է «իսլամի սկզբունքներին»:

Политика 16:25 18/08/2021 В мире
После захвата власти в Кабуле боевиками исламского радикального движения "Талибан" страны "большой семерки" намерены провести виртуальный саммит для обсуждения дальнейших действий, сообщает dw.com.
Президент США Джо Байден и премьер-министр Великобритании Борис Джонсон на предстоящей неделе созовут саммит "для обсуждения совместной стратегии и дальнейших шагов", - сообщил Белый дом в Вашингтоне вечером во вторник, 17 августа, после телефонного разговора лидеров двух стран.
Байден и Джонсон обсудили "необходимость продолжения согласованных действий между союзниками и демократическими партнерами касательно будущей политики в отношении Афганистана", отмечается в сообщении. В числе прочего речь идет о дополнительной гуманитарной помощи, оказании содействия беженцам и другим афганцам, находящимся под угрозой.
Ранее талибы провели пресс-конференцию в Кабуле, где объявили о прекращении войны и всеобщей амнистии. Пресс-секретарь "Талибана" Забиулла Муджахид также заявил, что женщины в Афганистане могут продолжать работать, если их трудовая деятельность соответствует "принципам ислама".