Գորիսի փոխքաղաքապետների պաշտպաններն ինքնաբացարակի միջնորդություն են ներկայացրել դատավորներին
Գորիսի փոխքաղաքապետեր Իրինա Յոլյանի և Մենուա Հովսեփյանի պաշտպաններն ինքնաբացարկի միջնորդություններ են ներկայացրել դատավորներ Կարեն Ֆարխոյանին և Մնացական Մարտիրոսյանին: Պաշտպան Արմեն Մելքոնյանը լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ ներկա պահին երկու դատավորներն էլ գտնվում են խորհրդակցական սենյակներում որոշում կայացնելու:
«Պաշտպանական թիմը գտնում է, որ այս պահին երկուսն էլ օրենքով սահմանված դատարան չեն:
Խնդիր կա քրեական գործի մակագրման հետ կապված, մակագրման փոխարեն անհայտ կայքով ինչ-որ նշան է ուղարկված: Լուրջ կասկածներ ունենք, որ սա Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի նախագահի կողմից արված չէ, հակառակ դեպքում չգիտես ինչ որ զուգադիպությամբ հենց նույն դատավորներին է այս գործերը մակագրվում»,- ասաց պաշտպանը:
Նա նշեց՝ երբ հարց են տալիս ի՞նչ կարգով է մակագրվել, ասում են՝ օրենքով սահմանված կարգով, երբ խնդրում են պարզաբանել ո՞ր օրենքով, մարդիկ չեն կարողանում պարզաբանել, դատավորը չգիտի՝ որ օրենքի սահմանված կարգով է իրեն մակագրվել:
Հիշեցնենք, որ Գորիսի փոխքաղաքապետեր Իրինա Յոլյանը, Մենուա Հովսեփյանը ձերբակալվել են երեկ: Այսօր դատարաններում քննվում է նրանց կալանավորման հարցը:
Նրանց մեղադրանք է առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 179 հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով, Մենուա Հովսեփյանին նաև 149.1 հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերի հատկանիշներով:
- Այստեղ գործել է ցուցմունք ազատության դիմաց չգրված կանոնը. Էրիկ Ալեքսանյան
- Իշխանությանը քննադատողները քիչ ժամանակ անց ազատազրկվում են կամ ձեռք բերում մեղադրյալի կարգավիճակ. Յոլյանի պաշտպան

Право 14:43 18/08/2021 Армения
Защита вице-мэров Гориса Ирины Йолян и Менуа Овсепяна представили ходатайство о самоотводе судей Фархояна и Мартиросяна. Адвокат Армен Мелконян в беседе с журналистами сказал, что на данный момент судьи находятся в совещательной комнате для принятия решения.
«Сторона защиты находит, что на данный момент оба судей не являются установленным законом судом. Есть проблема с визированием дела, вместо визы отправлен какой-то знак через какой-то непонятный сайт. Есть серьезные подозрения, что виза поставлена не председателем столичного суда общей юрисдикции, в противном случае, непонятно, по какому совпадению эти дела визируются на имя одних тех же судей.
Он отметил, что когда спрашивают, как было произведено визирование, им отвечают: в установленном законом порядке, когда просят разъяснить, каким именно законом, люди не могут ответить, судья не знает, в установленном каким законом порядке дело завизировано на его имя.
Напомним, что накануне были задержаны вице-мэры Гориса Ирина Йолян и Менуа Овсепян. Сегодня рассматривается вопрос их ареста.  Им предъявлено обвинение по признакам пункта 1 части 3 статьи 179 Уголовного кодекса, Менуа Овсепяну – также по признакам пунктов 1 и 2 части 2 статьи 149.1.