Փաշինյանի կարծիքով մայիսին մոտ «ռազմական հեղաշրջում» էր իրեն սպասում
Նիկոլ Փաշինյանի արտահայտած կարծիքով՝ երկրում կառավարման համակարգի փոփոխությունը սահմանադրությամբ պիտի լինի «բարեփոխումների ճանապարհով»։
Նրա խոսքով նման փոփոխություններ անելիս իշխող ուժը պետք է քաղաքական և հանրային լայն շրջանակների հետ քննարկումներ ունենա:
«Այստեղ շատ կարևոր է լինելու իշխող քաղաքական ուժի դիրքորոշումը՝ որպես ժողովրդի քվեն ստացած քաղաքական ուժ, բայց իշխող քաղաքական ուժի դիրքորոշումը միակ գործոնը չպետք է լինի, որը ազդի այս որոշման վրա»,- կառավարության նիստում ասաց Փաշինյանը՝ չանդրադառնալով, թե իշխող ուժը ՀՀ ամբողջ բնակչության որ տոկոսի քվեն է ընդամենը։
Նա նաև համոզմունք հայտնեց, որ կառավարման համակարգի փոփոխության հարցում հանրային կոնսենսուս չի ձևավորվելու, քանի որ դրա վերաբերյալ լինելու են տարբեր կարծիքներ:
«Ես ուզում եմ ամենաակնհայտ օրինակը բերել, երբ երկրում առկա էր ռազմական հեղաշրջման վտանգը, այն կարգավորելու համար մեկ ամիս ժամանակ պահանջվեց, իսկ այդ ընթացքում թե ինչ տեղի ունեցավ կամ տեղի չունեցավ և ինչպես դա ազդեց մեր երկրի անվտանգային համակարգի վրա, ցավոք սրտի՝ մենք տեսանք մայիս ամսին: Կարծում եմ, որ ռազմական դրության պայմաններում նման իրավիճակներն արագ կարգավորելու հնարավորության բացակայությունը այն ակնհայտ խնդիրն է, որ կա մեր սահմանադրական կարգավորումներում»,-նշեց Նիկոլ Փաշինյանը:

Политика 18:23 18/08/2021 Армения
Никол Пашинян заявил, что конституционное изменение системы управления страной должно произойти «путем реформ».
По его словам, правящая сила при подобных изменениях должна проводить обсуждения с широкими политическими и общественными кругами.
«Здесь очень важна позиция правящей силы как политсилы, получившей вотум доверия, но позиция правящей силы не должна быть единственной, оказывающей влияние на это решение»,- на заседании правительства сказал Пашинян.
Он выразил убеждение, что в вопросе изменения системы управления общественного консенсуса не будет, поскольку по данному вопросу будут разные мнения.
«Я хочу привести самый яркий пример, когда в стране была опасность военного переворота, и для урегулирования обстановки потребовался месяц, а что случилось или не случилось за это время и как повлияло на систему безопасности страны, к сожалению, мы увидели в мае. Считаю, что отсутствие возможности урегулирования подобных ситуаций в условиях военного положения – та очевидная задача, которая существует в наших конституционных регулировках»,- отметил Никол Пашинян.