Քաղաքական 11:42 19/08/2021 Աշխարհում
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հավանություն է տվել Ազգային անվտանգության և պաշտպանության խորհրդի որոշմանը՝ պետական սահմանի պահպանության, այդ թվում՝ սահմանամերձ հողերի օտարման վերաբերյալ, փաստաթուղթը տեղադրված է պետության ղեկավարի պորտալում: Այս մասին գրում է «Ռիա Նովոստի» գործակալությունը։
Ըստ հրամանագրի՝ կառավարությանը տրվել է վեց ամիս ժամանակ՝ մի շարք միջոցառումներ ձեռնարկելու համար, ներառյալ՝ պետական սահմանի երկայնքով 30-50 մետր լայնությամբ հողամասերի գույքագրում, դրանց տերերին կամ վարձակալներին գտնելը, օգտագործման նպատակը և սեփականության ձևը պարզելը և նրանց մշտական օգտագործման իրավունքները դադարեցնելու աշխատանքների կազմակերպումը։
Բացի այդ, պաշտոնյաները, տեղական քաղաքային իշխանությունների հետ միասին, պետք է նախապատրաստեն պետական սահմանի զարգացման ծրագրին և դրա համար անհրաժեշտ միջոցներ հատկացնեն բյուջեում:

Политика 12:12 19/08/2021 В мире
Президент Украины Владимир Зеленский утвердил решение Совета национальной безопасности и обороны (СНБО), касающееся защиты госграницы, в том числе отчуждения приграничных земель, документ размещен на портале главы государства. Об этом пишет РИА Новости.
Согласно указу, правительству отвели полгода на то, чтобы предпринять ряд мер, в том числе проинвентаризировать земельные участки шириной 30-50 метров вдоль госграницы, найти их владельцев или арендаторов, выяснить цель использования и форму собственности и "организовать работы по прекращению их права постоянного пользования" данными землями.
Кроме того, чиновники вместе с местными муниципальными властями должны подготовить программу обустройства госграницы и заложить на это в бюджете требуемые средства.