Առողջություն 15:30 20/08/2021 Աշխարհում
Աշխարհում առաջին անգամ Իսրայելի իշխանությունները հաստատել են 40-50 տարեկան մարդկանց համար COVID-19-ի դեմ պատվաստանյութերի երրորդ դեղաչափը տալու որոշումը: «Associated Press»-ի տարածած լուրը ներկայացնում է «Ինտերֆաքս»-ը:
Օգոստոսի սկզբին Իսրայելի իշխանությունները թույլատրել էին նաև պատվաստանյութերի երրորդ չափաբաժինը տալ 50-60 տարեկան բնակիչներին:
Իսրայելի վարչապետ՝ 49-ամյա Նաֆթալի Բենեթը ուրբաթ օրը ստացել է COVID-19 պատվաստանյութի իր երրորդ դեղաչափը:
«Եթե մենք դա անենք և պատվաստանյութերի երրորդ դոզան ստանանք, մենք կկարողանանք դադարեցնել չորրորդ լոգդաունը»,-պատվաստվելուց առաջ հնչեցված վարչապետի խոսքերը մեջբերում է «Jerusalem Post»-ը:
Ըստ «Associated Press»,-ի մոտ 9,3 միլիոն բնակչություն ունեցող Իսրայելում ավելի քան 5,4 միլիոն մարդ ստացել է պատվաստանյութի երկու դեղաչափ, իսկ 1,3 միլիոնը՝ երեք դեղաչափ:
Բացի Իսրայելից, քաղաքացիների որոշակի խմբերին պատվաստանյութի երրորդ դեղաչափով պատրաստելու հնարավորություն ընձեռելու որոշում կայացրել է նաև Գերմանիան և ԱՄՆ-ը:
Իսրայելում համաճարակի ամբողջ ընթացքում գրանցվել է կորոնավիրուսի վարակի ավելի քան 970 հազար դեպք և հիվանդությունից մահացածել է 6,7 հազար մարդ:

Здоровье 17:12 20/08/2021 В мире
Власти Израиля впервые в мире одобрили третью дозу вакцин от коронавируса COVID-19 для людей в возрасте от 40 до 50 лет, сообщает Интерфакс со ссылкой на агентство Associated Press (AP).
Ранее в августе израильские власти также разрешили прививать третьей дозой вакцин жителей в возрасте 50-60 лет.
Как передает источник, премьер-министр Израиля Нафтали Беннетт, которому 49 лет, в пятницу получил третью дозу вакцины от COVID-19.
"Если мы займемся этим и получим третью дозу вакцин, мы сможем остановить (введение - ИФ) четвертого локдауна", - привело издание The Jerusalem Post слова премьера перед вакцинацией.
По данным Associated Press, в Израиле с населением около 9,3 млн человек две дозы вакцины получили более 5,4 млн жителей, а три - 1,3 млн.
Кроме Израиля решение предоставить некоторым категориям граждан возможность сделать третью дозу вакцины приняли Германия и США.
Всего за весь период пандемии в Израиле было зарегистрировано более 970 тысяч случаев заражения коронавирусом и около 6,7 тыс. смертей от заболевания.