Առողջություն 11:48 21/08/2021 Արցախ
Արցախի Հանրապետությունում օգոստոսի 20-ին կատարվել է 45 թեստավորում, որի արդյունքում կորոնավիրուսային հիվանդության 2 դեպք է գրանցվել։
Արցախի առողջապահության նախարարության հաղորդմամբ, կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում  33 վարակակիր, իսկ թեթև ձևերը ամբուլատոր բուժում են ստանում տնային պայմաններում:
Արցախում 2021 թվականի ընթացքում կորոնավիրուսի լաբորատոր հայտնաբերման նպատակով իրականացվել է  11085 քաղաքացու հետազոտություն, որից  1017-ի մոտ արձանագրվել է դրական թեստի պատասխան։

Artsakh confirmed 2 new coronavirus cases in the past 24 hours, the Ministry of Health reported. In total, 45 COVID-19 tests were performed in the country on Friday. Currently, 33 coronavirus patients are hospitalized, while the other patients receive home treatment.
An estimated number of 11,085 people have been tested for coronavirus in Artsakh in 2021, with 1,017 of them getting positive results.
The Prince of Wales has described the past year as the "hardest year" of his life.
Speaking to reporters at the end of his visit...
Armenia is inclined towards cooperation with Russia, former Prime Minister Tigran Sargsyan said at the Valdai Club debates on Friday.