Քաղաքական 16:00 21/08/2021 Տարածաշրջան
ՀԱՊԿ երկրների ղեկավարները օգոստոսի 23-ին տեսաժողով կանցկացնեն` Աֆղանստանում իրավիճակի ֆոնին «ժամացույցների սլաքները ուղղելու» համար: ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, այդ մասին հայտարարել է Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևի հետ հանդիպման մեկնարկին:
«Իհարկե, այժմ ամենահրատապ հարցերից մեկը անվտանգության խնդիրն է, հատկապես՝ Աֆղանստանում զարգացող իրադարձությունների հետ կապված: Երկուշաբթի, հուսով եմ, ՀԱՊԿ-ի շրջանակում կհանդիպենք տեսակոնֆերանսի ձևաչափում, պարզապես մեր ժամացույցների սլաքները ստուգելու համար»,- ասել է ռուս առաջնորդը:
Պուտինը հիշեցրել է, որ, ինչպես նախատեսված է, սեպտեմբերի կեսերին աշխատանքներ կան անելու Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) և Շանհայի համագործակցության կազմակերպության շրջանակներում:
ՌԴ ղեկավարը նաև նշել է, որ մեկնարկած հանդիպումը մեծ օրակարգ ունի և երկու երկրների նախագահները քննարկելու բան կունենան՝ հաշվի առնելով անվտանգության հետ կապված բոլոր հանգամանքները:

Politics 16:30 21/08/2021 Region
Leaders of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) will hold a videoconference on August 23 to compare notes on the developments in Afghanistan, Russian President Vladimir Putin said when opening the meeting with his Kazakh counterpart Kassym-Jomart Tokayev, TASS news agency reported.
"Of course, one of the most current issues right now is the security issue, especially in light of the events taking place in Afghanistan now. On Monday, I hope we will gather via videoconference in the CSTO framework to just compare positions," he said.
The Russian leader also underlined that the current meeting with Tokayev has a large agenda because the two presidents have a lot to discuss "considering all the security developments."
The CSTO members include Russia, Armenia, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan and Tajikistan. Tajikistan is hosting the next summit of the organization which will be held later in 2021.