Քաղաքական 09:35 24/08/2021 Հայաստան
Տիգրան Աբրահամյան. Հետաքրքրական է, որ ադրբեջանցի զինծառայողները նույն տեղանքում չեն անհետանում կամ գերեվարվում
«Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր, «Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի հիմնադիր, անվտանգային հարցերով փորձագետ Տիգրան Աբրահամյանը, անդրադառնալով երեկ ավագ լեյտենատնտի մոլորվելու վերաբերյալ ՊՆ տարածած տեղեկատվությանը, գրում է.
«Երեկ առավոտյան անդրադարձել էի շուրջ 40 օր առաջ հայ-ադրբեջանական սահմանագծին անհետ կորած 2 հայ զինծառայողների ճակատագրին, որից մի քանի ժամ անց, ՀՀ ՊՆ-ն տեղեկացրեց ևս մեկ զինծառայողի անհետանալու փաստի մասին:
Ըստ նախնական տեղեկությունների, ավագ լեյտենանտ Դավիդյանը, վատ տեսանելիության պայմաններում մոլորվել է տեղանքում և հայտնվել ադրբեջանական կողմում։
Հետաքրքրական է, որ նույն եղանակային կամ վատ տեսանելիության պայմաններում ադրբեջանական զինծառայողները նույն այդ տեղանքում չեն անհետանում կամ գերեվարվում՝ սահմանագծի հայկական հատվածում չեն հայտնվում:
Իշխանության տոտալ բացակայության ու անտարբերության պայմաններում, ցավոք, ինչպես այսպիսի, այնպես էլ ոչ կանոնադրական հարաբերությունների հետևանքով գրանցվող միջադեպերի թիվն աճելու է»։

Политика 10:02 24/08/2021 Армения
Тигран Абрамян: Интересно, что азербайджанские военнослужащие в той же местности не пропадают и не попадают в плен
Депутат от фракции «Честь имею», учредитель аналитического центра «Энакет», эксперт по вопросам безопасности Тигран Абрамян в связи с распространенной накануне Министерством обороны информации о заблудившемся старшем лейтенанте, пишет:
«Вчера утром я коснулся судьбы 2 армянских военнослужащих, без вести пропавших 40 дней назад на армяно-азербайджанской линии соприкосновения, спустя несколько часов после этого Минобороны РА сообщило, что пропал еще один армянский военнослужащий. По предварительной информации, старший лейтенант Давидян заблудился в условиях плохой видимости и оказался на азербайджанской стороне.
Интересно, что при тех же погодных условиях или плохой видимости азербайджанские военнослужащие в той же местности не пропадают и не попадают в плен, не оказываются на армянской стороне.
В условиях тотального отсутствия и безразличия властей, к сожалению, число таких случаев, а также инцидентов из-за неуставных отношений будет расти».