ՌԴ ՊՆ-ն Աֆղանստանից տարհանել է Ռուսաստանի, ՀԱՊԿ երկրների և Ուկրաինայի քաղաքացիներին
Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարարությունը, նախագահ Վլադիմիր Պուտինի անունից, կազմակերպել է Աֆղանստանից ավելի քան 500 ռուսաստանցիների, ինչպես նաև ՀԱՊԿ անդամ այլ երկրների և Ուկրաինայի քաղաքացիների տարհանումը։ Այս մասին գրում է «Ռիա նովոստի» գործակալությունը։
Ռազմական գերատեսչությունը բացատրել է, որ առաջադրանքը կատարելու համար ստեղծվել է չորս ռազմական տրանսպորտային ինքնաթիռների օդային խումբ, որոնք տեղակայված են Ուլյանովսկի օդանավակայանում: Նրանցից յուրաքանչյուրում հերթապահություն կիրականացնեն ռազմական բժիշկների բուժքույրական թիմերը` անհրաժեշտ բժշկական սարքավորումներով և դեղամիջոցներով: Բացի այդ, նավի վրա կա խմելու ջրի պաշար, չոր չափաբաժիններ և ծածկոցներ:
Օգոստոսի 24 -ին Ուկրաինայի փոխարտգործնախարար Եվգենի Ենինը հայտնել է, որ ինքնաթիռը, որը պետք է տարհաներ ուկրաինացիներին Աֆղանստանից, անհայտ անձինք առգրավել են, իսկ մյուս ուղևորները տեղափոխվել են Իրան:
Ավելի ուշ ԱԳՆ-ն հերքել է Ենինի հայտարարությունը՝ նշելով, որ Ուկրաինայի ԱԳՆ ղեկավարի տեղակալը ընդհանուր առմամբ բացատրել է այն դժվարությունների աննախադեպ մակարդակը, որոնց պետք է բախվեին դիվանագետները` քաղաքացիներին տարհանելու համար:

Politics 13:09 25/08/2021 World
Russia's Ministry of Defense has organized the evacuation of more than 500 people from Afghanistan on the behalf of the Russian President Vladimir Putin, the ministry told reporters on Wednesday, according to TASS report.
The four military transport aircraft will airlift over 500 Russian citizens as well as citizens of Collective Security Treaty Organization (Belarus Kazakhstan, Kyrgyzstan, and Tajikistan) and Ukraine. According to the Ministry, four plans have formed a group and are awaiting further instructions in Ulyanovsk.
Each aircraft is equipped with medical personnel and supplies to provide the necessary medical assistance in flight. In addition, the planes have a supply of drinking water, blankets and individual food rations.