Մշակույթ 12:03 27/08/2021 Հայաստան
Classic Piano մրցույթի մասնակիցները Դուբայում հանդես են գալիս Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ
Դուբայում անցկացվող InClassica 10-րդ միջազգային փառատոնի շրջանակներում տեղի է ունենում երիտասարդ դաշնակահարների Classic Piano 2-րդ միջազգային մրցույթը։ Մրցույթի երրորդ և չորրորդ փուլերում մասնակիցները ելույթ են ունենում Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ՝ գեղարվեստական ղեկավար եւ գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ։
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ երեկ մեկնարկել է մրցույթի երրորդ փուլը, որի ընթացքում դաշնակահարները կատարում են Վոլֆգանգ Ամադեուս Մոցարտի դաշնամուրի եւ նվագախմբի համար գրված թիվ 20 կոնցերտը, ինչպես նաեւ մրցույթի ռեզիդենտ կոմպոզիտոր Ալեքսեյ Շորի "Travel Notebook" կոնցերտը։ Մրցույթի երրորդ փուլում հանդես կգան 18 դաշնակահարներ աշխարհի տարբեր երկրներից՝ ՌԴ, Ֆրանսիա, Ճապոնիա, Մեծ Բրիտանիա, Հարավային Կորեա և այլն։
Մրցույթի ժյուրիի կազմում ընդգրկված են մեծանուն երաժիշտներ, ժյուրին գլխավորում է կոմպոզիտոր, Ռուսաստանի ժողովրդական արտիստ Ալեքսանդր Չայկովսկին։
Classic Piano-ի առաջին փուլին մասնակցել է 70 երաժիշտ, որոնք 2019-2020թթ․ Գերմանիայում, Ռուսաստանում, Ավստրիայում, ԱՄՆ-ում, Չինաստանում, Ճապոնիայում, Մեծ Բրիտանիայում, Իսրայելում, Հարավային Կորեայում, Իտալիայում, Բելգիայում, Շվեյցարիայում և Հայաստանում անցկացված «14 ուղի դեպի Դուբայ» մրցույթի եզրափակիչ անցած մասնակիցներն են։
Նշենք, որ Classic Piano-ի մրցանակային ֆոնդը 300 հազար եվրո է։
Միջոցառման կազմակերպիչներն են Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամը (EUFSC) ու SAMIT Event Group-ը։
Classic Piano 2-րդ միջազգային մրցույթի արդյունքները կամփոփվեն սեպտեմբերի 4-ին։
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի և մրցույթի մասնակիցների ելույթներին կարելի է հետևել հետևյալ հղմամբ

Культура 12:25 27/08/2021 Армения
Пианисты-участники конкурса Classic Piano выступят с Государственным симфоническим оркестром Армении в Дубае
В Дубае в рамках X фестиваля классической музыки InClassica проходит II Международный конкурс молодых пианистов Classic Piano. В третьем и четвертом туре конкурсанты выступят вместе с Государственным симфоническим оркестром Армении под управлением Сергея Смбатяна.
Как сообщают из оркестра, вчера стартовал третий тур конкурса, в котором участники представляют концерт для фортепиано с оркестром № 20 Вольфганга Амадея Моцарта, а также концерт "Travel Notebook" композитора-резидента конкурса Алексея Шора. В третьем туре будут выступать 18 пианистов из разных стран мира: Россия, Франция, Япония, Великобритания, Южная Корея и др.
В состав жюри конкурса входят известные музыканты -  ректор Московской консерватории, музыковед Александр Соколов (Россия), педагог, пианист Михаил Хохлов (Россия), композитор Георгс Пелецис (Латвия), пианисты Владимир Овчинников (Россия), Арье Варди (Израиль), Мишель Берофф (Франция), Дмитрий Алексеев (Великобритания), Джулиано Маццокканте (Италия), Павел Гилилов (Германия-Австрия), Никита Фитенко (Россия-США), Сергей Эдельман (Бельгия), Джан Ирачек Арним (Германия), Хэ-Янг Ким (Корея), Томер Лев (Израиль), Ева Паблоцка (Польша), Жан Жак Сесброн (США). Председатель жюри-композитор, народный артист России Александр Чайковский.
В первом туре Classic Piano приняли участие 70 музыкантов — по 5 финалистов из серии конкурсов «14 путей в Дубай», которые проходили в 2019-2020 гг. в Германии, России, Австрии, США, Китае, Японии, Англии, Израиле, Южной Корее, Италии, Бельгии, Швейцарии, Армении. Призовой фонд Classic Piano составит 300 тысяч евро.