Մշակույթ 10:47 27/08/2021 Հայաստան
Սանահինի վանական համալիրի պահպանության աշխատանքների նպատակով ԱՄՆ դեսպանությունը 192 հազար դոլար է հատկացնելու
Օգոստոսի 24-26-ը ՀՀ-ում  ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսին Լոռու ու Տավուշի մարզերում էր։ ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանությունից հայտնում են, որ այցի օրակարգում կանգառներ էին այնպիսի վայրերում, որտեղ աշխատանքներ են իրականացվել ԱՄՆ աջակցության ծրագրերի շրջանակում։
Դեսպանն ուրախ էր, որ հնարավորություն ունի զրուցել տեղական իշխանությունների ներկայացուցիչների, աջակցության ծրագրերի մեր գործընկերների հետ ու մայրաքաղաքից դուրս լսել հայաստանյան համայնքներին ձայնը։
«Երևանը որպես մայրաքաղաք անչափ կարևոր նշանակություն ունի, սակայն Հայաստանը շատ ավելին է, քան մի քաղաքը։ Մենք հպարտ ենք Հայաստանի կառավարության և ժողովրդի հետ մեր գործընկերությամբ։ Երևանից դուրս ուղևորությունը կապերը պահպանելու, նոր ծանոթություններ հաստատելու, հայկական հարուստ պատմությունն ու մշակույթն ավելի լավ ճանաչելու ու արժևորելու և Հայաստանի առաջ այսօր ծառացած մարտահրավերների վերաբերյալ ավելի լավ պատկերացում կազմելու լավ հնարավորություն է», - ասել է դեսպան Թրեյսին։
Դեսպան Թրեյսին Լոռի գնալու ճանապարհին հանդիպում է ունեցել Տավուշի նորանշանակ մարզպետ Հայկ Ղալումյանի հետ և այցելեց Աչաջուր՝ ծանոթանալու ԱՄՆ ՄԶԳ-ի հետ գործակցող ագրոբիզնեսի ընկերություններից մեկի աշխատանքներին։
Լոռու մարզում դեսպան Թրեյսին Լոռու մարզպետ Արամ Խաչատրյանի և կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի փոխնախարար Կարեն Թռչունյանի հետ այցելել է Սանահինի վանական համալիր, որտեղ հայտարարել է Սանահինի վանական համալիրի արևելյան հատվածում (Զաքարյան և Արղության-Երկայնաբազուկ իշխանների տոհմական դամբարան) իրականացվող մշակութային պահպանության աշխատանքներն ամբողջականացնելու նպատակով ԱՄՆ դեսպանի մշակութային արժեքների պահպանության հիմնադրամի կողմից 192․000 ԱՄՆ դոլար հավելյալ ֆինանսավորում հատկացնելու մասին։ 2019թ․ ԱՄՆ դեսպանության կողմից արդեն իսկ հատկացվել էր 100․000 ԱՄՆ դոլար Սանահինի վանական համալիր առանձին հուշարձանների (Սբ․ Հակոբ եկեղեցի, Գրիգոր Տուտեորդու խաչքար-մահարձան և Սբ․ Հարություն եկեղեցի) վերականգնման ու պահպանության համար։
Դսեղում դեսպան Թրեյսին այցելել է Հովհաննես Թումանյանի տուն-թանգարան՝ ծանոթանալով մեծանուն գրողի կյանքին ու գրական գործունեությանը։
Հաջորդիվ դեսպան Թրեյսին այցելել է Ալավերդիում գործող կաթի վերամշակման կենտրոն, որն աջակցություն էր ստացել ԱՄՆ ՄԶԳ ծրագրերից մեկի շրջանակում, ապա Թումանյանում հանդիպել համայնքի սոցիալական աշխատողների ու խոցելի ընտանիքների հետ, իսկ Մարգահովիտում հետաքրքիր զրույց ունեցել երիտասարդների հետ։

Культура 12:10 27/08/2021 Армения
Посольство США выделит дополнительные $192 тыс. на реставрационные работы в монастырском комплексе Санаин
Посол США в Армении Линн Трейси с 24 по 26 августа побывала в Лорийской и Тавушской областях республики, посетила места, где реализуются работы в рамках программ помощи со стороны США.
Как сообщают из посольства США в РА, посол была рада возможности побеседовать с представителями местных властей, партнерами по программам содействия, услышать голос общин Армении.
«У Еревана, как столицы, безмерно важная роль. Однако Армения – больше, нежели один город. Мы гордимся нашим партнерством с правительством и народом Армении. Поездка за пределы Еревана – это хорошая возможность поддерживать контакты, завести новые знакомства, лучше узнать и оценить богатую армянскую историю и культуру, а также составить более хорошее представление о вызовах, с которыми сегодня сталкивается Армения», – сказала посол.
По дороге в Лори посол Трейси провела встречу с новоназначенным губернатором Тавуша Айком Галумяном и посетила общину Ачаджур, чтобы ознакомиться с работой  одной из компаний в сфере агробизнеса, сотрудничающей с Агентством США по международному развитию (USAID)
В Лорийской области американский дипломат вместе с губернатором Лори Арамом Хачатряном, замминистра образования, науки, культуры и спорта Кареном Трчуняном побывала в монастырском комплексе Санаин.
Здесь она сообщила о намерении Фонд посла США по охране культурных ценностей выделить дополнительно $192 тыс. на работы по сохранению, которые проводятся в восточной части монастырского комплекса Санаин (родовые усыпальницы княжеских семей Закарянов и Аргутянов-Еркайнабазуков (Аргутинские-Долгорукие)).
В 2019 году посольство США уже выделило $100 тыс. на реставрацию и сохранение отдельных памятников в монастырском комплексе Санаин (церковь Св. Акопа, посмертный хачкар Григора Тутеорди, церковь Святого Арутюна).
В Дсехе Трейси посетила Дом-музей Ованеса Туманяна, ознакомившись с жизнью и литературной деятельностью великого писателя.
Затем посол побывала в центре по переработке молока, получившем в рамках одной из программ USAID, затем в Туманяне провела встречу с соцработниками общины и семьями, а в Маргаовите она провела интересную беседу с молодежью.