Քաղաքական 17:05 30/08/2021 Հայաստան
Քրեականացնելով հայհոյանքը՝ լռեցնել այն մարդկանց, ովքեր կարող են խոսել, ձայն բարձրացնել ու բողոքել. Նաիրա Զոհրաբյան
Հայաստանում հայհոյանքը քրեականացնելու օրենքի զոհն ազատ խոսքն ու լրատվամիջոցն է լինելու: Panorama.am-ի հետ զրույցում նման համոզմունք հայտնեց ԱԺ նախկին պատգամավոր, նախկին լրագրող Նաիրա Զոհրաբյանը:
Հիշեցնենք, որ այսօրվանից ուժի մեջ է մտնում Քրեական օրենսգրքի 137.1 հոդվածը՝ Ծանր վիրավորանքը:
Նաիրա Զոհրաբյանի որակմամբ, սա խայտառակություն է:
«Երբ որ նախագիծը նոր էր բերվել Ազգային ժողով, այդ օրերին ես Ստրասբուրգում էի, հանդիպեցի Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահ Ջիանի Բուքիքիոյի հետ: Ներկայացրեցի իմ մտահոգությունները, որ Հայաստանում պրեսսեինգ է իրականացվում խոսքի ազատության նկատմամբ, հստակ քայլ է ուղղված Հայաստանում խոսքի ազատության, մարդկանց՝ ազատ խոսք արտահայտելու դեմ: Ցավոք սրտի, ես այսօր չեմ տեսնում այդ նախագծի դեմ որևէ կազմակերպված բողոք, որևէ հակաքայլ, կարծես թե բոլորն ընդունում են կատարված փաստը, բոլորը սկսել են տեղավորվել իշխանության կառուցած օրակարգի մեջ, ինչն իսկապես անընդունելի է»,- ասաց նախկին պատգամավորը:
Նա հայտնեց, որ նախագածի վերաբերյալ իր վերապահումներն ու  մտահոգություններն ուղարկել էր նաև Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի Հայաստանի հարցով համազեկուցողներին, Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատարին՝ ասելով, որ նման անտրամաբանական տուգանքներն ազատ խոսքի հանդեպ ուղղակի բռնաճնշումներ են, Հայաստանում ազատ խոսքը սպանելու, լրատվամիջոցներին կաղապարների մեջ դնելու և այն լրատվամիջոցների, որոնք դեռևս պահպանում են իրենց անկախությունը, ճնշելու համար է:
«Այն, ինչ այսօր կատարվում է  Հայաստանում, այս նախագիծը, ըստ էության, տոտալ այդ ուղեծրի շրջանակում է՝ լռեցնել բոլոր այն մարդկանց, ովքեր կարող են խոսել, ձայն բարձրացնել, ովքեր կարող են բողոքել»,- ընդգծեց Նաիրա Զոհրաբյանը:
Նա հիշեցրեց՝ երբ Հայաստանն անդամակցում էր Եվրոպայի խորհրդին, հիմնական պարտավորություններից մեկն էր՝ մահապատժի վերացումը և վիրավորանքի ու զրպարտանքի ապաքրեականացումը, այսինքն դա նախապայման է եղել Եվրոպայի խորհրդին ադամակցելու համար:
«Հիմա Հայաստանը կատարում է կտրուկ շրջադարձ՝ ըստ էության քրեականացնելով վիրավորանքը»,- նշեց նա:
Նաիրա Զոհրաբյանի դիտարկմամբ, Հայաստանում վիրավորանքից, զրպարտանքից, հայհոյանքից ամենաշատ տուծաժ քաղաքական գործիչների հնգյակում է, բայց անգամ այդ դեպքում գտնում է, որ սա հետնահանջ է:
«Այո, պետք է պայքայել հայհոյանքի դեմ. այն ինչ այսօր կատարվում է սոցիալական մեդիայում, խուլիգանություն է, բեսպրեդել, բայց արդյո՞ք սա այն գործիքն է, որով մենք ունքը սարքելու փոխարեն աչքն էլ չենք հանելու: Սա է խնդիրը:
Պարզապես մենք ընտրեցինք հայհոյանքի, վիրավորանքի, զրպարտանքի դեմ պայքարելու այն մեխանիզմները, որոնք վնասելու են նաև Հայաստանում խոսքի ազատությանը»,- ասաց քաղաքական գործիչը:
Նրա կարծիքով, այլ ճանապարհ, այլ մեխանիզմներ պետք է ընտրեին, քանի որ սա ազդելու է նաև լրատվամիջոցների ազատության վրա: Միաժամանակ ընդգծեց, որ երկու ձեռքով կպաշտպանի ցանկացած նախաձեռնություն, որն ուղղված կլինի  սոցիալական մեդիայում տիրող խոսքի բեսպրեդելին, որը սակայն դամոկլյան սրի նման կախված չի լինի լրատվամիջոցների անկախության, մարդու ազատ արտահայտվելու իրավունքի վրա:
Նախկին լրագրողը համոզված է՝ այս օրենքը կգործի, հստակ տուգանքներ կդնեն լրատվամիջոցերի վրա, մեկ-երկու անգամ 5-6 միլիոն տուգանվելուց հետո յուրաքանչյուր լրատվամիջոց հնարավոր է փակել, քանի որ ՀՀ-ում լրատվամիջոցները երբեք ինքնածածկվող չեն եղել, միշտ էլ կախված են եղել արտաքին ներարկումներից, միշտ ունեցել են ֆինանսի խնդիր:
«Այս ամենը ստիպելու է լրատվամիջոցներին, որպեսզի իրենք իրենց ազատությունը սահմանափակեն, ինչ բերելու է նրան, որ ստանալու ենք զտված, աղճատված տեղեկատվություն»,- ասաց Նաիրա Զոհրաբյանը:

Политика 19:19 30/08/2021 Армения
Наира Зограбян: Цель криминализации ругани – заставить замолчать всех людей, которые могут говорить, поднимать свой голос, протестовать
Жертвой закона о криминализации нецензурной брани в Армении станут свобода слова и СМИ. В беседе с корреспондентом Panorama.am такое убеждение высказала экс-депутат НС, бывший журналист Наира Зограбян.
Напомним, 30 июля на внеочередной сессии НС приняло пакет законопроектов о внесении дополнений в Уголовный и Уголовно-процессуальный кодексы РА. Кодексы дополняются статьей 137.1, предусматривающей уголовную ответственность за тяжкое оскорбление личности, нецензурную брань или оскорбление его достоинства иным непристойным образом. Статья вступает в силу сегодня.
По словам Наиры Зограбян, это просто позор.
«Когда законопроект только был внесен в Национальное Собрание, я в те дни была в Страсбурге и встречалась с председателем Венецианской комиссии Джанни Букиккио. Я выразила обеспокоенность тем, что в Армении осуществляется прессинг на свободу слова, что это четкий шаг против свободы слова в Армении, права людей на свободу выражения мнения.
К сожалению, сегодня я не вижу какого-либо организованного протеста против данного проекта, ни одной контрмеры, как будто все принимают свершившийся факт, все начали вписываться в повестку дня, разработанную властями, что действительно неприемлемо», – сказала экс-депутат.
Она сообщила, что направила свои оговорки и опасения по поводу законопроекта и содокладчикам Парламентской ассамблеи Совета Европы по Армении, Комиссару Совета Европы по правам человека, обратив внимание, что такие нелогичные штрафы являются просто репрессией в отношении свободы слова, убивая свободу слова в Армении и  ставя в рамки СМИ, подавляя СМИ, которые все еще сохраняют свою независимость.
«То, что происходит сегодня в Армении, этот проект, по сути, тотально помещается в эти рамки – заставить замолчать всех людей, которые могут говорить, поднимать свой голос, протестовать», – подчеркнула Наира Зограбян.
Она напомнил: когда Армения становилась членом Совета Европы, одним из основных обязательств были отмена смертной казни, декриминализация оскорблений и клеветы, то есть это было предусловием для членства в Совете Европы.
«Сейчас Армения делает крутой поворот, фактически, криминализируя оскорбление», - сказала она.
По словам Наиры Зограбян, она входит в пятерку политических деятелей Армении, наиболее сильно пострадавших от оскорблений, клеветы и ругани, но даже в этом случае она считает, что этот шаг – регресс.
«Да, мы должны бороться с руганью: то, что сегодня происходит в социальных медиа, – хулиганство, беспредел, но разве для этого избран верный инструмент? Будет только хуже. Вот в чем проблема.
Мы просто выбрали механизмы борьбы с бранью, оскорблениями и клеветой, которые нанесут ущерб и свободе слова в Армении», – отметила политический деятель.
По ее мнению, нужно было пойти другим путем, выбрать другие механизмы, так как это также повлияет на свободу СМИ. В то же время она подчеркнула, что выступает двумя руками за любую инициативу, направленную на борьбу с царящим в социальных медиа беспределом, которая, как и дамоклов меч, не будет висеть над независимостью СМИ и правом людей на свободу выражения мнений.
Экс-журналист убеждена, что этот закон будет работать, на СМИ будут наложены четкие штрафы, после одного-двух штрафов в 5-6 миллионов можно будет добиться закрытия любого СМИ, поскольку СМИ в Армении никогда не могли сами покрывать свои расходы, всегда зависели от внешних вливаний, у них всегда были финансовые проблемы.
«Все это заставит СМИ самим ограничивать свою свободу, что приведет к тому, что мы будем получать искаженную информацию», – сказала Наира Зограбян.