Քաղաքական 10:19 30/08/2021 Աշխարհում
ԱՄՆ-ի և Ուկրաինայի նախագահներ Ջո Բայդենի և Վլադիմիր Զելենսկու հանդիպումը Վաշինգտոնում օգոստոսի 31-ից հետաձգվել է սեպտեմբերի 1-ին: Այդ մասին է վկայում ամերիկացի առաջնորդի՝ կիրակի օրը Սպիտակ տան մամուլի ծառայության հրապարակած ժամանակացույցը: Այս մասին գրում է Tass-ը։
Նշվում է, որ չորեքշաբթի օրը Բայդենը Զելենսկուն կընդունի Սպիտակ տանը: Ինչպես նշվում է փաստաթղթում, «այցը կհաստատի ԱՄՆ-ի անսասան աջակցությունը Ուկրաինայի ինքնիշխանությանը և տարածքային ամբողջականությանը», ինչպես նաև «էներգետիկ անվտանգության» ոլորտում երկրների միջև «սերտ համագործակցություն»: Բացի այդ, ընդգծվում է, որ ԱՄՆ-ն աջակցում է «կոռուպցիայի դեմ պայքարում նախագահ Զելենսկու ջանքերին» և բարեփոխումների իրականացմանը:
Ի սկզբանե նախատեսված էր, որ Բայդենը Զելենսկուն կընդունի Սպիտակ տանը օգոստոսի 30 -ին:
Ուկրաինայի նախագահը հայտարարել է, որ ակնկալում է բովանդակալից և արդյունավետ հանդիպում: Ավելի ուշ Ուկրաինայի արտգործնախարար Դմիտրի Կուլեբան ասաց, որ հանդիպումը օգոստոսի 30-ից հետաձգվել է օգոստոսի 31-ին՝ կապված Ուկրաինայի ղեկավարի՝ ԱՄՆ կատարած այցի ծրագրի ընդլայնման հետ:

Политика 10:36 30/08/2021 В мире
Встреча президентов США и Украины Джо Байдена и Владимира Зеленского в Вашингтоне была перенесена с 31 августа на 1 сентября. Об этом свидетельствует опубликованный в воскресенье пресс-службой Белого дома график американского лидера, передает ТАСС.
В нем отмечается, что в среду Байден примет Зеленского в Белом доме. Как говорится в документе, "визит подтвердит непоколебимую поддержку Соединенных Штатов суверенитету и территориальной целостности" Украины, а также "тесное сотрудничество" между странами в сфере "энергетической безопасности". Кроме того, подчеркивается, что США поддерживают "усилия президента Зеленского по борьбе с коррупцией" и реализации реформ.
Изначально планировалось, что Байден примет Зеленского в Белом доме 30 августа. Украинский президент заявлял, что ожидает содержательной и плодотворной встречи. Позднее глава МИД Украины Дмитрий Кулеба сообщил, что встреча перенесена с 30 августа на 31 августа в связи с расширением программы визита главы украинского государства в США.