Քաղաքական 13:07 01/09/2021 Հայաստան
«Արդեն տևական ժամանակ է, ինչ մամուլի և ազատ խոսքի դեմ իրականացվում է բացահայտ և քողարկված քաղաքականություն»,-այսօր մեդիամասնագետների, փորձագետների, լրագրողների, խմբագիրների ու շահագրգիռ այլ անձանց մասնակցությամբ հրավիրված «Ընդդեմ մամուլի սահմանափակումների, հանուն խոսքի ազատության և տեղեկացված լինելու իրավունքի» խորագրով քննարկման ժամանակ հայտնեց Հայաստանի ժուռնալիստների միության նախագահ, «168 ժամ» թերթի և կայքի գլխավոր խմբագիր Սաթիկ Սեյրանյանը:
Նրա խոսքով՝ իշխանությունները և նրանց շրջապատող շրջանակներն առանց ավելորդ ձևականությունների թիրախավորում են լրագրողներին, մամուլը վաղուց իշխանությունների համար բաժանված է յուրայինների և օտարների:
Սեյրանյանը նկատեց, որ մամուլի դեմ  արշավն ընթանում է մի քանի հարթություններում, մասնավորապես՝ օրենսդրական կարգավորումներով փորձ է արվում էականորեն սահմանափակել լրագրողների աշխատանքը, որի վառ դրսևորումն է ԱԺ-ում տիրող իրավիճակը:
«Դա արվում է բացահայտ ցինիզմով, իշխանությունը հերթական աղաղակող սահմանափակումն է մտցնում, հետո այն մամուլի ներկայացուցիչների հետ քննարկելու իմիտացիայով փորձ է անում լայնախոհության և հանդուրժողականության տպավորություն թողնել»,-հայտարարեց ժուռնալիստների միության նախագահը:
Շեշտելով, որ հանրային հարթակներում, մեդիայում մամուլի նկատմամբ գեներացվում է թշնամանք՝ Սաթիկ Սեյրանյանն ասաց. «Տպավորություն է ստեղծվում, որ մամուլը և ազատ խոսքն առաջիկայում կարող է  հռչակվել որպես դասակարգային թշնամի, որը խանգարում է իշխանությանը իրագործել իր սիրած պողպատյա մանդատը»:
Նա նկատեց, որ այս իրավիճակը միայն լրագորղներին չի վերաբերում, այլ արտացոլում է հասարակական քաղաքական իրավիճակը, մարդու իրավունքների ազատությունների նկատմամբ իշխանությունների վերաբերմունքը:

Общество 13:41 01/09/2021 Армения
«Уже долгое время, как в отношении прессы и свободного слова осуществляется открытая и имплицитная политика»,- сегодня в ходе обсуждения на тему «Против ограничений прессы, во имя права на свободу слова и информированность» с участием медиаспециалистов, журналистов, редакторов и прочих заинтересованных лиц заявила председатель Союза журналистов Армении, главный редактор газеты и зайта «168 жам» Сатик Сейранян.
По ее словам, власти и ее окружение без лишней формальности берут под прицел журналистов, пресса давно для властей разделена на своих и чужих.
Сейранян отметила, что нападки на медиа осуществляются в нескольких плоскостях, в частности, законодательными поправками пытаются существенно ограничить деятельность журналистов, яркое проявление чего ситуация в НС.
«Это делается с откровенным цинизмом, власть вносит очередное вопиющее ограничение, затем имитацией обсуждения с представителями медиа предпринимается попытка оставить впечатление прогрессивных взглядов и терпимости»,- заметила глава Союза журналистов Армении.
Подчеркнув, что на общественных пллатформах, в медиа генерируется враждебность к прессе, Сатик Сейранян заявила: «Создается впечатление, что пресса и свободное слово в ближайшее время могут быть объявлены классовым врагом, мешающим власти осуществлять свой излюбленный стальной мандат».
Она заметила, что данная ситуация относится не только к журналистам, она отражает общественно-политическую обстановку, отношение властей й свободам прав человека.