Տնտեսություն 12:25 01/09/2021 Հայաստան
2021թ. օգոստոսի 31-ին «Moody’s» վարկանիշային գործակալությունը ՀՀ հերթական սուվերեն վարկանիշի շնորհման շրջանակներում անփոփոխ է թողել ընթացիկ վարկանիշը` «Ba3» և հեռանկարը` կայուն: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ֆինանսների նախարարությունից։
Հրապարակման մեջ ընդգծվել է, որ երկրի տնտեսական հիմնարարները, այդ թվում` տնտեսական հզորությունը, երկրի ինստիտուտները և կառավարման հզորությունը, հարկաբյուջետային և ֆինանսական հզորությունը, այդ թվում` պարտքի պրոֆիլն էականորեն չեն փոխվել, սակայն երկիրը գնալով դառնում է առավել ընկալունակ պատահական ռիսկերի նկատմամբ:
Նախարարությունից նշում են, որ սա «COVID-19» համավարակի բռնկումից և Արցախյան պատերազմի ավարտից հետո «Moody’s» վարկանիշային գործակալության կողմից առաջին վերանայումն է, և վերջինիս դիտարկմամբ՝ Հայաստանի վարկային պրոֆիլը հիմնված է ՀՆԱ-ի աճի հզոր ներուժի վրա, որն ուղեկցվում է ավելի բազմազան տնտեսական շարժիչ ուժերով և կայուն տնտեսական ու ֆինանսական կառավարմամբ, ինչն էլ բարձրացնում է երկրի տնտեսական ճկունությունն ու դիմակայունությունը:

Экономика 14:37 01/09/2021 Армения
31 августа 2021 года рейтинговое агентство «Moody's» в рамках присвоения очередного суверенного рейтинга Армении оставил неизменным текущий рейтинг «Ba3» со стабильным прогнозом. Об этом сообщает Министерство финансов РА.
В публикации подчеркивается, что экономические базисы страны, в том числе, экономическая мощь, институты страны и мощность управления, бюджетно-налоговая и финансовая мощность, в том числе, профиль долга, существенно не изменились, однако страна постепенно становится все более восприимчивой к случайным рискам.
В министерстве отмечают, что это первый пересмотр «Moody's» после вспышки эпидемии коронавируся и завершения арцахской войны, и, по оценке последней, кредитный профиль Армении основан на мощном потенциале роста ВВП, сопровождающимся более разнообразными экономическими движущими силами и стабильным экономическим и финансовым управлением, что и повышает экономическую гибкость и противостояние страны.