Թուրքի ձեռից երեխեքին փախցրել, բերել ենք, որ ստեղ փողոցներում պահե՞նք, մինչև ե՞րբ. հայրենազուրկ քաշաթաղցի
«Պետք է մտածեն մեր մասին, այսպես չի լինի: Խաբելով այսօր, վաղը, ամեն օր այստեղ հավաքվելով՝ ո՞ւր կհասնի: Լավ, մի շաբաթ էլ այստեղ նստեցինք, հետո՞»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց Քաշաթացից Երևան տեղափոխված բնակչուհին, ով այլ քաշաթաղցիների հետ այսօր ՀՀ կառավարության դիմաց էր՝ պահանջելու լուծել իրենց խնդիրները, նախ և առաջ՝ բնակարանային:
Նա ընդգծեց՝ ինչքան իշխանության ներկայացուցիչներն են մարդ, այնքան էլ նրանց դիմացինն է մարդ, թող մի բան մտածեն, որ քաշաթացիները կարողանան իրենց ընտանիքները հավաքեն մեկ հարկի տակ:
Հայրենազուրկ քաշաթաղցին շնորհակալություն հայտնեց դպրոցի տնօրենից, տեղ է տվել, ապրում են, բայց հարցադրում է անում՝ մինչև ե՞րբ. «Թող փոխհատուցեն, 22 տարի ապրել ու արարել եմ Քաշաթաղում, իսկ հիմա մինչև երբ պիտի մնանք փողոցները մենք:
Թող տածեն մեր մասին, գումար տան, տուն տան, իմանենք, թե մեր երեխաներին որտեղ ենք տեղավորում: Մեր երեխեքը իրանց երեխեքից վա՞տն են:
Թուրքի ձեռից երեխեքին փախցրել, բերել ենք, որ ստեղ փողոցներում պահե՞նք, մենք էլ ենք մարդ, թող մեր մասին էլ մտածեն: 10 ամիս է գիշերօթիկում ենք մնում, բայց մինչև երբ:
Մեր հիմնական տուն ենք ուզում»:
Նա հույս ունի, որ գոնե ձմռանն արդեն իրենց տանիքը կունենան:
«Սա ապրել չէ, գոյատևել է: 4 ամիս 68 հազար դրամ տվեցին ու վերջ: Խաբելով ո՞ւր են հասնելու: 68 հազարն ի՞նչ փող էր, դա էլ են կտրել»,- ասաց քաշաթաքցին:
- 68 հազար դրամ աջակցության գումար այլևս չենք ստանում․ Քաշաթաղցի
- Հայրենազուրկ քաշաթաղցիները կառավարության շենքի դիմաց բնակարան են պահանջում
- «Հայկական Քաշաթաղը». Ցուցահանդես և դասախոսություն՝ Հովհ․ Թումանյանի թանգարանում
- Արցախի ՄԻՊ-ը առցանց հանդիպում է ունեցել Քաշաթաղի շրջանի ներկայացուցիչների հետ
- Երևանում Հադրութի և Քաշաթաղի շրջանների մի խումբ բնակիչներ կրկին հանդիպել են Արայիկ Հարությունյանին

Общество 19:13 02/09/2021 Армения
Мы увезли из-под носа турок наших детей, привезли, чтобы здесь на улице жить, до каких пор? – Жительница Кашатага
«О нас должны подумать, так не пойдет. Обманывая нас сегодня, завтра, каждый день здесь собираясь, какой толк? Ладно, еще неделю здесь соберемся, а дальше?»,- в беседе с журналистами сказала жительница Кашатага, переехавшая в Ереван, которая сегодня с другими кашатагцами была у здания правительства РА с требованием решить их проблемы, в первую очередь, жилищные.
Она подчеркнула, что если представитель власти – человек, то и перед ним тоже человек стоит, пусть придумают что-нибудь, чтобы кашатагцы могли собрать свои семьи под одной крышей.
Потерявшая родину жительница Кашатага поблагодарила школьного директора, который дал им место, где они живут, но она спрашивает, до каких пор?: «Пусть компенсируют, я 22 года прожила в Кашатаге и созидала там, а теперь не знаю, сколько еще будем на улице.
Пусть подумают о нас, дадут денег, квартиру, чтобы мы как-нибудь устроили наших детей. Они, что, хуже других?
Мы увезли из-под носа турок наших детей, привезли, чтобы здесь на улице жить? Мы же тоже люди, пусть подумают о нас. 10 месяцев живем в здании интерната, но до каких пор?
Нам нужно постоянное жилье».
Она выразила надежду, что хотя бы зимой у них будет крыша над головой.
«Это не жизнь, а существование. 4 месяца дали 68 тысяч и все. До каких пор будут лгать? 68 тысяч – это разве деньги? И этого лишили»,- сказала женщина.