Իռլանդիան WhatsApp-ին տուգանել է 225 միլիոն եվրոյով
Իռլանդիայի տվյալների պաշտպանության հանձնաժողովը (DPC) WhatsApp-ին տուգանել է 225 միլիոն եվրոյով՝ տվյալների մշակման թափանցիկության խնդիրների պատճառով: «ՌԻԱ նովոստի»-ի փոխանցմամբ, այդ մասին հայտնել է կարգավորիչ ընկերությունը:
«Տվյալների պաշտպանության հանձնաժողովը (DPC) այսօր հայտարարել է «WhatsApp Ireland Ltd.»-ի դեմ տվյալների պաշտպանության ընդհանուր կանոնակարգի (GDPR) համաձայն հետաքննություն անցկացնելու որոշման մասին: DPC-ի հետաքննությունը սկսվել է 2018 թվականի դեկտեմբերի 10-ին և նպատակ ուներ պարզելու՝ արդյոք WhatsApp-ը կատարում է թափանցիկության իր պարտավորությունը GDPR-ի համաձայն: DPC-ն WhatsApp-ին տուգանել է 225 միլիոն եվրոյով»,-ասված է հաղորդագրության մեջ:
Հետաքննությունը վերաբերում էր տվյալների տրամադրմանը և տեղեկատվության մշակման թափանցիկությանը WhatsApp-ի, Facebook-ի և այլ ընկերությունների միջև:
Ինչպես կարգավորիչն է հայտնել, 2021 թվականի հուլիսի 28 -ին Տվյալների պաշտպանության եվրոպական խորհուրդը (EDPB) ընդունել է որոշում, որը պարունակում է հանձնարարականներ մի շարք գործոնների հիման վրա տուգանքը վերագնահատելու և բարձրացնելու DPC-ի որոշման վերաբերյալ: «Բացի տուգանքից, իռլանդական կարգավորիչը WhatsApp-ից պահանջել է ճշգրտումներ կատարել, որպեսզի տվյալների մշակման գործընթացը համապատասխանի GDPR-ին»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:

Экономика 17:51 02/09/2021 В мире
Ирландская комиссия по защите данных (Data Protection Commission, DPC) оштрафовала WhatsApp на 225 миллионов евро из-за проблем в прозрачности обработки данных, говорится в сообщении регулятора, передает РИА Новости.
"Комиссия по защите данных (DPC) сегодня объявила решение по расследованию в рамках Общих положений о защите данных (GDPR), проведенному в отношении WhatsApp Ireland Ltd.
Расследование DPC началось 10 декабря 2018 года и было направлено на то, чтобы выявить, исполнял ли WhatsApp свои обязательства по обеспечению прозрачности в соответствии с GDPR... DPC наложил на WhatsApp штраф на сумму в 225 миллионов евро", - говорится в релизе.
Расследование касалось предоставления данных и прозрачности в обработке информации, в том числе между WhatsApp и другими компаниями Facebook, говорится в сообщении.
Как объяснил регулятор, 28 июля 2021 года Европейский совет по защите данных (EDPB) принял решение, которое содержит инструкции по отношению к DPC о переоценке и увеличении штрафа на основании ряда факторов. В дополнение к штрафу ирландский регулятор потребовал от WhatsApp внести корректировки, чтобы процесс обработки данных соответствовал регламенту GDPR, говорится в релизе.