Մշակույթ 19:48 04/09/2021 Աշխարհում
Այս օրերին ԱՄԷ Դուբայ քաղաքում ընթացող դասական երաժշտության «InClassica» 10-րդ միջազգային փառատոնի շրջանակներում կարևոր տեղ է հատկացվում նաև ժամանակակից կոմպոզիտորների ստեղծագործություններին։ Աշխարհահռչակ երաժիշտներն ու նվագախմբերը  կատարում են ինչպես դասական, այնպես էլ ժամանակակից կոմպոզիտորների գործեր։
Մալթացի հայտնի կոմպոզիտոր Ալեքսեյ Շորը մեկն է նրանցից, ում ստեղծագործություններն այսօր հնչում են աշխարհի հեղինակավոր Մալթայի սիմֆոնիկ, Սանկտ Պետերբուրգի պետական ակադեմիական սիմֆոնիկ, Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ, Viva Musica, Orchestre National des Pays de la Loire, Բուխարեստի ֆիլհարմոնիկ, Slovak Sinfonietta և այլ նվագախմբերի ու լավագույն մենակատարների կատարմամբ։
Դուբայում ընթացող փառատոնի ժամանակ դասական երաժշտության սիրահարները ևս Շորի  ստեղծագործություններն ընդունում են մեծ ջերմությամբ ու ոգևորությամբ։
Լինելով մաթեմատիկոս և գիտնական՝ նա իրեն ամբողջությամբ նվիրել է երաժշտությանը։ Ալեքսեյ Շորը երիտասարդ տարիներից սիրում էր դասական երաժշտություն, նրա կուռքը Բախն է։ Նա սկսել է ստեղծագործել միայն 2012 թվականից, երբ 42 տարեկան էր։
Կոմպոզիտորը ևս խոստովանում է՝ ուշ է սկսել երաժշտություն գրել, սակայն այդ հարցում իրեն ավելի շատ օգնել է մաթեմատիկան։
«Ես մաթեմատիկոս էի, ինչը ինձ շատ օգնեց երաժշտություն գրելու ընթացքում, քանի որ մաթեմատիկան մարզում է  հիշողությունը, աբստրակտ մտածելակերպը,  կոնցեպտը հասկանալու, այն ընդհանրացնելու կարողությունը»,- Դուբայում ընթացող փառատոնի ժամանակ Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասում է Ալեքսեյ Շորը։
Նա խոստովանում է՝ ամեն անգամ հուզվում է, երբ դահլիճից լսում է իր գրած ստեղծագործությունները, հատկապես, երբ բախտ է վիճակվում լսել դրանք աշխարհահռչակ երաժիշտների կատարմամբ:
Ալեքսեյ Շորը Մալթայի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի ակադեմիայի և Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի ռեզիդենտ-կոմպոզիտոր է, իսկ 2017-2021 թվականներին՝ նաև Մալթայի միջազգային երաժշտական փառատոնի և դաշնակահարների մրցույթի ռեզիդենտ-կոմպոզիտոր: 2018 թվականին նրան շնորհվել է Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի պատվավոր պրոֆեսորի կոչում:
Խոսելով Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբից՝ կոմպոզիտորն ասում է, որ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանն իր իմացած ամենատաղանդավոր, աշխատասեր մարդկանցից  է:
«Ես իրեն ընդունում եմ որպես մտերիմ ընկեր: Նրա ղեկավարությամբ նվագախումբը համաշխարհային մակարդակ ունի: Հրաշալի համագործակցում ենք, հուսամ՝ կշարունակվի»,- նշում է Ալեքսեյ Շորը՝ հավելելով, որ իր գործերից  շատերի վստահվել է հենց Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբին։
Նշենք, որ «InClassica» 10-րդ միջազգային փառատոնի շրջանակներում համերգներն անցկացվում են Dubai Opera-ում և Մերձավոր Արևելքում ամենամեծ բազմաֆունկցիոնալ համալիրում՝ Coca-Cola Arena-ում։ Համաշխարհային դասական երաժշտության փառատոնին մասնակցում են այնպիսի երաժիշտներ, ինչպիսիք են Դենիս Մացուևը, Ալեքսանդր Կնյազևը, Սերգեյ Խաչատրյանը, Միխայիլ Պլետնյովը, Աննա Տիֆուն, Անդրեյ Գուգնինը, Դենիս Կոժուխինը, Կիտ Արմսթրոնգը, Մաքսիմ Վենգերովը, որոնք  փառատոնային համերգների ընթացքում ներկայացնում են ոչ միայն Բախի, Բեթհովենի, Վերդիի, Դվորժակի, Մենդելսոնի, Պրոկոֆևի, Ստրավինսկու, Չայկովսկու և այլ հայտնի կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ։
Նշենք, որ InClassica հոբելյանական փառատոնի կազմակերպիչն է Մշակույթի աջակցման եվրոպական հիմնադրամը։ Այն անցկացվում է SAMIT Event Group-ի հետ համատեղ։

Society 22:42 04/09/2021 World
The 10th edition of InClassica International Music Festival, which is currently underway in Dubai, places a special focus on works of contemporary composers. World-renowned musicians and orchestras perform pieces by both classical and contemporary composers.
Famous Maltese composer Alexey Shor is among the ones, whose works are currently performed by many internationally acclaimed soloists and ensembles, such as the Malta Symphony Orchestra, St. Petersburg State Academic Symphony orchestra, Armenia  State Symphony Orchestra, Viva Musica, Orchestre National des Pays de la Loire, Bucharest Philharmonic Orchestra, Slovak Sinfonietta and other groups.
Being a mathematician and a scientist, Alexey Shor has fully devoted himself to music. Since his youth, he has admired the classical music, and Bach has been his idol. He has started composing music since 2021 - at the age of 42.
The composer himself confesses he has started composing late, and mathematics helped him in that a lot. "I was a mathematician, which helped me a lot while composing music since it trains your memory and abstract thinking to grasp the concept and the ability to generalize it," Alexey Shor told Panorama.am reporter in the frames of the Dubai festival. The composer admits he gets excited every time when he hears live own scores being played at the concert hall, especially when those works are played by world-renowned musicians.
Alexey Shor is the Composer-In-Residence of the Malta Philharmonic Orchestra and the Armenian State Symphony Orchestra, who also served as the Composer-In-Residence of the Malta International Music Festival and the piano competition in 2017-2021. In 2018, Alexey Shor was awarded an honorary professorship at the Komitas State Conservatory of Yerevan.
Speaking of the Armenian State Symphony Orchestra, Shor says its Artistic Director and Principal Conductor Sergey Smbatyan is one of the most talented and diligent persons he has ever known. "I consider him as a close friend of mine. The Orchestra led by him has reached a global scale. Our cooperation is amazing, and I hope it will continue," says the composer, who has offered most of his works to be played by the Orchestra.
To note, the festival concerts within the 10th edition of InClassica International Music Festival are held at the Dubai Opera and the Middle East's largest multipurpose indoor arena, Coca-Cola Arena. Participating in the festival are such prominent musicians as Denis Matsuev, Alexander Knyazev, Sergey Khachatryan, Mikhail Pletnev, Anna Tifu, Andrey Gugnin, Denis Kozhukhin, Kit Armstrong, Maxim Vengerov, who perform not only pieces by Bach, Beethoven, Verdi, Dvořák, Mendelssohn, Prokofiev, Stravinsky, Tchaikovsky and others, but also works by contemporary composers.
The festival is organized by the European Foundation for Support of Culture (EUFSC) in partnership with SAMIT Event Group.