Մշակույթ 09:58 06/09/2021 Հայաստան
Սեպտեմբերի 4-ին Վանաձորի ջրամատակարարման համակարգի արդիականացման 3֊րդ փուլի շինարարական աշխատանքների Խնձորուտ 2֊րդ փողոց տեղամասում հայտնաբերվել են սալարկղային դամբարաններ ակնադիտական զննությամբ ՔԱ 3֊րդ Հազարամյակի։ Այս մասին հայտնում է Վանաձորի գլխավոր ճարտարապետ Սուրեն Աբովյանը:
Օրենքով սահմանված կարգով աշխատանքները դադարեցրել եմ  և դիմել պետական լիազոր մարմին,  այսօր հնագիտական խումբը տեղում զննեց աշխատանքների հետագա ընթացքը տալու համար։
Այս փոքր գտածոները ևս փաստում են, որ Վանաձորը դեռևս 5000 տարի առաջ բնակեցված է եղել, և ունեցել բարձր մշակույթ»,- գրել է նա:

Culture 14:30 06/09/2021 Armenia
During the third stage of construction work on the modernization of the water supply system in Vanadzor, an urban municipal community and the third-largest city in Armenia, on September 4, slab tombs were discovered at the 2nd Khndzorut Street section.
According to initial inspection, they date back to the 3rd millennium BC, Chief Architect of Vanadzor Suren Abovyan said on Facebook on Sunday.
“In accordance with the procedure established by law, the work was suspended and I applied to the competent authorities. A team of archaeologists inspected the findings on site to set the stage for further work.
“These small findings also confirm that Vanadzor was inhabited and had a high culture 5,000 years ago,” Abovyan said.