Մշակույթ 09:58 06/09/2021 Հայաստան
Սեպտեմբերի 4-ին Վանաձորի ջրամատակարարման համակարգի արդիականացման 3֊րդ փուլի շինարարական աշխատանքների Խնձորուտ 2֊րդ փողոց տեղամասում հայտնաբերվել են սալարկղային դամբարաններ ակնադիտական զննությամբ ՔԱ 3֊րդ Հազարամյակի։ Այս մասին հայտնում է Վանաձորի գլխավոր ճարտարապետ Սուրեն Աբովյանը:
Օրենքով սահմանված կարգով աշխատանքները դադարեցրել եմ  և դիմել պետական լիազոր մարմին,  այսօր հնագիտական խումբը տեղում զննեց աշխատանքների հետագա ընթացքը տալու համար։
Այս փոքր գտածոները ևս փաստում են, որ Վանաձորը դեռևս 5000 տարի առաջ բնակեցված է եղել, և ունեցել բարձր մշակույթ»,- գրել է նա:

В армянском Ванадзоре во время строительных работ обнаружили гробницы
В ходе 3-го этапа строительных работ по модернизации системы водоснабжения Ванадзора 4 сентября на участке 2-й улицы Хндзорут были обнаружены вымощенные плитами гробницы, которые при первоначальном осмотре датируются 3-м тысячелетием д. н. э. Об этом на своей странице в Facebook сообщает главный архитектор Ванадзора Сурен Абовян.
«В установленном законом порядке работы были прекращены, и я обратился в уполномоченный государственный орган. Археологическая группа на месте осмотрела находки, чтобы дать ход дальнейшим работам.
Эти маленькие находки также свидетельствуют о том, что Ванадзор еще 5 000 лет назад был заселен и обладал высокой культурой», – указал Сурен Абовян.