Քաղաքական 10:54 08/09/2021 Հայաստան
Եվրամիությունը Հայաստանը, ինչպես նաև Ճապոնիան, Ալբանիան, Ադրբեջանը, Բրունեյը և Սերբիան շուտով կհեռացնի ԵՄ երկրների այսպես կոչված համաճարակաբանական «սպիտակ ցուցակից», ինչը նշանակում է, որ այցելուները կամ այդ երկրներից վերադարձող մարդիկ կարող են ավելի խիստ վերահսկողության ենթարկվել, ինչպիսիք են COVID-19 թեստերը կամ կարանտինը:
ԵՄ հատուկ առողջապահական կոմիտեն է առաջարկել հեռացնել վերոնշյալ երկրներին անվտանգ ուղղության ցանկից, Reuters-ին ասել են ԵՄ դիվանագետները: Առաջարկվում է նաև Ուրուգվային հանել ցանկից։
ԵՄ դեսպանները, որոնք այսօր կքննարկեն առաջարկը, սովորաբար հետևում են կոմիտեի խորհրդին: Որոշումը կձևակերպվի մինչև շաբաթվա վերջ:
Գերմանիան արդեն կիրակի Ալբանիան, Ադրբեջանը, Ճապոնիան և Սերբիան ավելացրել է իր «բարձր ռիսկային գոտիների» ցանկում, որոնց համար մուտքի ավելի խիստ սահմանափակումներ են կիրառվում:
Նշվում է, որ 6 երկրներում միջին օրական COVID-19-ի դեպքերը կտրուկ աճել են հունիսի վերջի 1 միլիոնին բաժին ընկնող 40-ից սեպտեմբերի 6-ից հասնելով ավելի քան 100-ի։
Առաջարկվող փոփոխություններով ԵՄ անվտանգ երկրների ցանկը բաղկացած կլինի 12 երկրներից, այդ թվում՝ Ավստրալիա, Կանադա և Սաուդյան Արաբիա: Չինաստանի տարածքները՝ Հոնկոնգը և Մակաոն, նույնպես համարվում են անվտանգ:
Դաշինքը դեռևս թույլ է տալիս ամբողջությամբ պատվաստված ոչ ԵՄ այցելուների մեծ մասին, չնայած կարող են կիրառվել թեստեր և կարանտինի ժամանակաշրջաններ՝ կախված ԵՄ ժամանման երկրից:

Armenia to be removed from EU's safe travel list - Reuters
The European Union is likely to remove Armenia and five other countries from its list of safe travel destinations, meaning visitors or people returning from those countries could face tighter controls such as COVID-19 tests or quarantine, Reuters reported.
The source referred to a special EU health committee proposal removing Armenia, along with Albania, Japan, Azerbaijan, Brunei and Serbia. It has also suggested Uruguay be added.
EU ambassadors, who will review the proposal on Wednesday, typically follow the committee's advice. A decision would normally be formalised by the end of the week, according to the source, which cited EU diplomats.
It is noted that the list seeks to unify travel rules across the 27-nation bloc, although it does not bind individual EU nations, which are free to determine their own border policies.
Average daily COVID-19 cases in the six countries have risen sharply from below 40 per million in late June to more than 100 in the week to Sept 6, figures from Our World in Data show, with Serbia at 500. However, the case rate in Japan has dipped in the past two weeks to almost exactly the same as in Germany.
With the proposed changes the EU safe list would compromise 12 countries, including Australia, Canada and Saudi Arabia. Chinese territories Hong Kong and Macao are also considered safe. The bloc still lets in most non-EU visitors who are fully vaccinated, although tests and periods of quarantine can apply, depending on the EU country of arrival.