Առաջին դասարանցիները Վրաստանում կսկսեն սովորել հոկտեմբերի 4-ից
Վրաստանում առաջին դասարանցիները սեպտեմբերի 15-ին կսկսեն սովորել ոչ թե հեռակա ձևաչափով, այլ հոկտեմբերի 4-ին՝ հաճախումների ձևաչափով, դասարաններում: Այդ մասին Վրաստանի Առաջին Ալիքին հայտնել են կրթության նախարարությունում:
«Առաջինդասարանցիները կսկսեն սովորել հոկտեմբերի 4-ից: Երկրում համաճարակաբանական իրավիճակի բարելավման միտման պատճառով մեծ է հավանականությունը, որ երկրի դպրոցների մեծ մասում հոկտեմբերի 4-ից դասերը կշարունակվեն դասարաններում: Ինչ վերաբերում է առաջինդասարանցիներին, ապա երեխաների շահերից ելնելով, ԿԳ նախարարությունը որոշեց առաջինդասարանցիներն ուսումն սկսեն ոչ թե հեռակա ձևաչափով սեպտեմբերի 15-ին, այլ հոկտեմբերի 4-ին, հաճախումների ձևաչափով, դասարաններում:
Այս որոշումը կվերաբերի միայն այն քաղաքներին և գյուղերին, որտեղ դպրոցը սկսելու պահին վարակման մակարդակը կլինի 4%-ից ցածր: Որոշումը հիմնված է մանկավարժական կարծիքի վրա, ըստ որի, առաջինդասարանցիների առաջին դպրոցական փորձը պետք է անցկացվի դասարանային միջավայրում՝ շրջապատված դասընկերներով և ուսուցիչներով»,- ասել են նախարարությունից:
Համակարգող խորհրդի որոշման համաձայն, սեպտեմբերի 15-ից Վրաստանի տարածքում գտնվող պետական և մասնավոր դպրոցները, արհեստագործական դպրոցներն ու բարձրագույն ուսումնական հաստատությունները կսկսեն հեռակա ուսուցումը, և այս ձևաչափով ուսումը կշարունակվի մինչև հոկտեմբերի 4 -ը:
«Համակարգող խորհուրդը հաջորդ որոշումը կքննարկի ըստ հոկտեմբերի 4-ի տվյալների: Բացի այդ, հոկտեմբերի 4-ից հետո ընկած ժամանակահատվածում, այն գյուղերում և քաղաքներում, որտեղ վարակման մակարդակը կնվազի 4%-ից, հեռակա ռեժիմը կչեղարկվի, և ուսումը կշարունակվի ներկա ձևաչափով: Կրթության և գիտության նախարարությունը, ինչպես և նախորդ կիսամյակում, դպրոցական հանրությանը կառաջարկի ամենաճկուն համակարգը: Մասնավորապես, դպրոցները հնարավորություն կունենան ընտրելու հաճախելու և հեռակա ուսուցման միջև: Բնականաբար, այս որոշումը վերաբերում է նաեւ առաջինդասարանցիներին»,- ասել են նախարարությունից:

Образование 10:37 08/09/2021 Регион
Первоклассники в школах Грузии начнут обучение не в дистанционном формате 15 сентября, а 4 октября в аудиториях. Об этом сообщают  Новости-Грузия со ссылкой на министерство образования.
В ведомстве подчеркивают, что это решение будет касаться только тех городов и сел, где к моменту начала обучения уровень заражения будет меньше 4%.
«Первоклассники приступят к учебе 4 октября. В связи с тенденцией улучшения эпидемиологической ситуации в стране весьма вероятно, что в большинстве школ страны с 4 октября обучение в классах продолжится.
Что касается первоклассников — в интересах детей Минобразования решило запустить первоклассников не в дистанционном формате 15 сентября, а 4 октября, в очном формате, в аудиториях. Это решение будет применяться только к тем городам и деревням, где уровень заражения будет ниже 4% на момент поступления в школу.
Решение основано на педагогическом мнении, согласно которому первую школьную практику первоклассников следует проводить в классной среде, в окружении одноклассников и учителей», — сообщили  в ведомстве.
Согласно решению Координационного совета государственные и частные школы, профессиональные училища и высшие учебные заведения по всей Грузии начнут обучение 15 сентября в дистанционном формате. Такая ситуация  продлится до 4 октября, после чего будет принято решение, переходить ли школьникам на обучение в аудиториях. Это будет зависеть от эпидемиологической ситуации в начале октября.