Քաղաքական 19:07 08/09/2021 Հայաստան
Անվտանգություն չկա, ինքնիշխանությունը փլուզվել է, անկախությունն ասվածն էլ՝ խիստ չափազանցված․ Տիգրան Աբրահամյան
ՀՀ ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը.գրում է․
«Կառավարության նիստում Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ «սեպտեմբերի 21-ին Հանրապետության հրապարակում տեղի է ունենալու մասշտաբային և գունագեղ տոնակատարություն: Այն առաջին հերթին նվիրված է լինելու Հայաստանի անկախության, անվտանգության, ինքնիշխանության և Արցախի համար կյանքը զոհված նահատակների հիշատակին»:
Կարճ ստացվում է՝ գունագեղ տոնակատարություն՝ զոհված նահատակների հիշատակին։
Պատերազմում ընկած մեր հազարավոր հայրենակիցների մեկ տարին չի լրացել, սակայն իշխանությունը որոշել է, որ գունագեղ տոնակատարություններով պետք է հարգի «զոհված նահատակների հիշատակը»։
Եթե նույնիսկ մի կողմ դնենք թեմայի քաղաքական առանձնահատկությունները, ապա սա այս իշխանության և անձամբ Նիկոլ Փաշինյանի բարոյական, մարդկային նկարագիրն է։
Քաղաքական առումով, Հայաստանի անկախության, ինքնիշխանության և անվտանգության մասին հիշատակելն արդեն իսկ, մեղմ ասած, կոռեկտ չէ։
Անվտանգություն չկա, ինքնիշխանությունը փլուզվել է, անկախությունն ասվածն էլ՝ խիստ չափազանցված։
Խորհրդանշական է, որ Նիկոլ Փաշինյանն այս հայտարարությունը հնչեցնում է Արցախի տարածքի 75%-ի կորստի, ՀՀ սուվերեն տարածքում Ադրբեջանի մինչև 3.8կմ ներխուժման և անարժանապատիվ խաղաղության պայմաններում»։

Политика 20:09 08/09/2021 Армения
Безопасности нет, суверенитет развален, а то, что называется независимостью, сильно преувеличено – Тигран Абрамян
Депутат от парламентской фракции «Честь имею» Тигран Абрамян пишет:
«На заседании правительства Никол Пашинян заявил, что «21 сентября на Площади Республики состоится масштабное и красочное празднование. Празднование в первую очередь будет посвящено независимости, безопасности, суверенитету Армении и памяти мучеников, отдавших свои жизни за Арцах».
Если лаконично, то получается: красочное празднование в память о павших военнослужащих.
Еще нет и года, как тысячи наших соотечественников пали в войне, однако власть решила, что следует «отдать дань уважения погибшим мученикам» красочными празднествами.
Даже если оставить политическую специфику темы, то это нравственная характеристика этой власти и лично Никола Пашиняна.
В политическом плане, уже само упомнание о независимости, суверенитете и безопасности Армении, мягко говоря, некорректно.
Безопасности нет, суверенитет развален, а то, что называется независимостью, сильно преувеличено.
Символично, что Никол Пашинян делает такое заявление в условиях потери 75% территории Арцаха, проникновения врага до 3.8 км вглубь суверенной территории Армении и постыдного мира».