Մշակույթ 11:37 11/09/2021 Հայաստան
Ռեժիսոր Ջիվան Ավետիսյանի՝ արցախյան պատերազմի մասին պատմող «Դրախտի դարպասը» ֆիլմով է կայացել Սալենտոյի միջազգային կինոփառատոնի հանդիսավոր բացումը: Այս մասին տեղեկացնում է Կինեմատոգրաֆիստների միությունը։
Ֆիլմի մասին. Գերմանացի լրագրող Ռոբերտ Ստերնվալը (50 տարեկան)  2016թ․-ին վերադառնում է Արցախ՝ լուսաբանելու քսաներկու տարվա ընդմիջումից հետո վերսկսված պատերազմը։ Լրագրողական հետաքննության արդյունքում ծանոթանում է երիտասարդ օպերային երգչուհի Սոֆիա Մարտիի  (35 տարեկան) հետ։ Ռոբերտի և Սոֆիայի հաճախակի հանդիպումները արթնացնում են փոխադարձ սիրո զգացմունքը, սակայն պարզվում է, որ Սոֆիան անհայտ կորած ֆոտոլրագրող Էդգար Մարտիրոսյանի աղջիկն է, ում 1992թ-ին՝ Թալիշի անկման օրը, Ռոբերտը թողել է գյուղում՝ գերեվարության մեջ, ապա յուրացրել նրա՝ մարտի դաշտում արված լուսանկարները...

Culture 12:42 11/09/2021 Armenia
The solemn opening ceremony of the Salento International Film Festival took place with the screening of “Gate to Heaven”, a film about the April 2016 war in Artsakh by Jivan Avetisyan, the Union of Cinematographers of Armenia reported on Friday.
“Gate to Heaven” centers around 50-year-old Robert Stenvall, a European journalist, who returns to Artsakh in 2016 to cover the war which has been reignited after a 22-year ceasefire. During his time in Artsakh, Stenvall meets Sophia Marti, 35, a young opera singer, who happens to be the daughter of missing photojournalist Edgar Martirosyan, whom Robert abandoned in captivity during the fall of the village of Talish in 1992. Robert and Sophia’s frequent rendezvouses ignite a passionate romance.
The film features Tatiana Spivakova, Sos Janibekyan and Naira Zakaryan in lead roles and its Armenian and Artsakh premiere took place in 2019.