Հասարակություն 13:24 14/09/2021 Հայաստան
Գեղարքունիքի մարզի Կարճաղբյուր գյուղի դիրքը բարձր-լեռնային է: Համայնքի վարչական տարածքն ընդհանուր սահման ունի նաև Քարվաճառի հետ։ Գյուղի կենտրոնական փողոցները տարիների շարունակ լուսավորվել են համայնքապետարանի միջոցներով: Բյուջետային սահմանափակ միջոցների պատճառով, սակայն,  այդպես էլ հնարավոր չի եղել լուսավորել դպրոցին հարող փողոցներն ու ծայրամասային երկու թաղամասը:
Խնդիրը լուծելուն աջակցել են Վիվա-ՄՏՍ-ն ու և Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC): Գործակցող կողմերը,  «Էկո գյուղերի ցանց» նախագծի շրջանակում, մեկ տարի առաջ սկսել են ծրագիր իրականացնել: Գյուղում տեղակայվել է լուսադիոդային  (LED) 35 լուսարձակով արտաքին լուսավորության համակարգ: Արդյունքում, լուսավորվել է 1300 մետր ճանապարհ. գյուղի դպրոցի հարակից թաղամասն ու  երկրորդական  3 փողոց։
Վիվա-ՄՏՍ ընկերությունից հայտնում են, որ աշխատանքներն  իրականացվել են անկախ հանգամանքներից՝ համավարակի և պատերազմի պատճառով ստեղծված դժվար իրավիճակից: Ժամանակակից տեխնոլոգիաներով աշխատող նոր, էներգախնայող համակարգը շահագործվել է անմիջապես: Իսկ պաշտոնական գործարկումը հետաձգած գործընկերները հնարավորություն են ունեցել տեղում գնահատելու կարճաղբյուրցիների գոհունակությունն ու ծրագրի արդյունավետությունը:
Նորակառույց էներգախնայող համակարգի պաշտոնական գործարկմանը մասնակցել են Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, FPWC-ի գլխավոր ճարտարագետ Մարտին Մարալչյանը, Կարճաղբյուրի ղեկավար Տարոն Քոչարյան և համայնքի բնակիչները:
«Այս ծրագիրը մի քանի հարց լուծելու հնարավորություն է տալիս: Գյուղերում ենթակառուցվածքներ են զարգանում, մասամբ կրճատվում է մայրաքաղաք-մարզեր զարգացման տեմպերի տարբերությունը, փոխվում է բնության հարցում մարդկանց մտածողությունը. անընդհատ սպառելու փոխարեն՝ խնայելու վերաբերմունք է ձևավորվում: Եվ այդ ամենը՝ կանաչ տեխնոլոգիաների ներդրման միջոցով: Սա երկարաժամկետ արդյունք ապահովող ծրագիր է»,- ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Ի տարբերություն էլեկտրական լամպերի, LED լամպերն առավել արդյունավետ ու դիմացկուն են, կարող են անհամեմատ ավելի երկար ծառայել՝ օգտագործելով 80 տոկոսով պակաս էլեկտրաէներգիա: Արտաքին լուսավորության բնապահպանական և էներգախնայող համակարգի ներդրման շնորհիվ, գյուղական համայնքներում էականորեն կրճատվում է ֆինանսական բեռը:  Համայնքային՝ տնտեսված  միջոցներն էլ ուղղվում են գյուղական կյանքի աշխուժացմանն ուղղված ծրագրերին:
Վիվա-ՄՏՍ-ն ու Վայրի բնության ու մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC), տարբեր համայնքներում հետևողականորեն շարունակում են ենթակառուցվածքների զարգացման ծրագիրը: Աշխատանքներն ընթացքի մեջ են:

Society 14:04 14/09/2021 Armenia
The Kartchaghbyur community in Gegharkunik region is situated in the highlands. The administrative territory of the community is bordering with Karvatchar. For years the streets of the community have been illuminated by the community means. But due to the budgetary restrictions it was impossible to illuminate the school adjacent streets and the two outskirts of the community.
To resolve the issue, Viva-MTS and the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) came to support the community. The partnering organizations started implementation of the project a year ago within the “EcoVillage Network” programme. 35 LED lights were installed in the community illuminating around 1300 m of streets: the streets adjacent to the schools and three second-lined streets.
The construction works were done despite all the challenges pandemic and the war brought. The new energy-efficient system was launched as soon as it was introduced. And the partners who postponed the official launch had the opportunity to assess the satisfaction of the residents of Kartchaghbyur and the effectiveness of the program.
Viva-MTS General Manager Ralph Yirikian, the General Engineer of the FPWC Martin Maralchyan, the community head of Kartchaghbyur Taron Kocharyan and many locals from the community took part in the official launch of the newly built energy-saving system.
“This program is an opportunity to solve more than one problem in one go. It helps develop infrastructures in villages, decrease the gap in development between the capital and the rural communities to some degree, and change the attitudes to the nature: conservation gets predominating over unending consumerist approach. And all that is reached through introducing green technologies. This is a program with a long-lasting effect,” Viva-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
Unlike electrical bulb lights, LED lights are more efficient and durable, last much longer, using up to 80% less power. Due to the introduction of an environmental and energy-saving outdoor lighting system, the financial burden in rural communities is significantly reduced. The saved community funds are directed to programs aimed at revitalizing rural life.
Viva-MTS and the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) are actively pursuing the infrastructure development program in different communities. The works are in progress.