Քաղաքական 11:46 15/09/2021 Աշխարհում
Զաս․ՀԱՊԿ-ը Տաջիկստանին կտրամադրի ռազմական և դիվանագիտական օգնություն սահմանին իրավիճակի սրման դեպքում
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) անդամ երկրները միակարծիք են և օգնություն կտրամադրեն Տաջիկստանին՝ Աֆղանստանի հետ սահմանին իրավիճակի սրման դեպքում: Այս մասին, Tass-ի հաղորդմամբ, լրագրողներին ասել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը՝ պաշտպանության նախարարների խորհրդի, արտգործնախարարների խորհրդի և ՀԱՊԿ անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի համատեղ նիստից հետո:
Նա ընդգծել է, որ Աֆղանստանում ստեղծված իրավիճակը հատկապես մտահոգում է ՀԱՊԿ-ին:
«ՀԱՊԿ անդամ բոլոր երկրները միակարծիք են և ևս մեկ անգամ վերահաստատել են ընդհանուր դիրքորոշումը: ՀԱՊԿ հարավային սահմաններին իրավիճակի սրման դեպքում Տաջիկստանին կտրամադրվի անհրաժեշտ ռազմական և դիվանագիտական օգնություն», - ասել է Զասը:
ՀԱՊԿ-ը նաև կոչ է անում համաշխարհային հանրությանը`ընդլայնել մարդասիրական օգնությունը Աֆղանստանի բնակչությանը:
«ՀԱՊԿ երկրների համատեղ հայտարարությունը կոչ է անում համաշխարհային հանրությանը ընդլայնել հումանիտար օգնությունը Աֆղանստանի բնակչությանը, որի կարիքը նա շատ ունի», - ասել է Զասը:

Politics 12:08 15/09/2021 Region
CSTO will help Tajikistan in case of aggravation of the situation on the border with Afghanistan – Zas
The member states of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) are unanimous and will provide assistance to Tajikistan in the event of an aggravation of the situation on the border with Afghanistan.
CSTO Secretary General Stanislav Zas told reporters about this following a joint meeting of the Council of Defense Ministers, the Council of Foreign Ministers and the Committee of Secretaries of the CSTO Security Councils, TASS reports.
He stressed that the situation in Afghanistan is of particular concern to the CSTO.
“All the CSTO member states are unanimous and once again reaffirmed their common position. In case of aggravation of the situation on the southern borders of the CSTO, Tajikistan will be provided with all the necessary military and diplomatic assistance, ”Zas said.