Հարութ Սասունյան. Փաշինյանը չպետք է հետևի Սարգսյանի սխալ քաղաքականությանը Թուրքիայի հետ հարաբերություններում
Նորից նույն բանն ենք անում։ Դեռևս 2009 թվականին նախագահ Սերժ Սարգսյանն անխոհեմորեն ստորագրեց համաձայնագիր Թուրքիայի հետ՝ իբր թե ընդհանուր սահմանը բացելու համար։ Թեև աշխարհասփյուռ հայությունը կտրականապես դեմ արտահայտվեց այս ծրագրին, սակայն նախագահ Սարգսյանը շարունակում էր պնդել, որ ինքը ճիշտ էր, իսկ մնացած բոլորը սխալվում էին:
Սարգսյանը չէր տեսնում, որ Թուրքիան մտադրություն չուներ բացել սահմանը: Անկարան սահմանի հարցը օգտագործում էր որպես հնարք`Հայաստանից առավելագույն զիջումներ կորզելու համար, ինչպիսիք են՝ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումից հրաժարվելը, Թուրքիայի տարածքային ամբողջականության ընդունումը, ինչը նշանակում է, որ հայերը պետք է հրաժարվեն Արևմտյան Հայաստանի նկատմամբ իրենց պահանջներից և Արցախի վերադարձը Ադրբեջանին։ Սրանք թուրքական նախապայմաններն էին:
Ավելին, նույնիսկ եթե Հայաստանն ընդուներ այս անթույլատրելի պայմանները, Թուրքիան նորանոր պահանջներ առաջ կքաշեր:
Նախագահ Սարգսյանը չէր հասկանում, որ եթե Թուրքիան իսկապես ցանկանար բացել սահմանը, ապա դա կարող էր անել առանց արձանագրությունների ստորագրման և Հայաստանին որևէ պահանջ ներկայացնելու: Ի վերջո, Թուրքիան էր, որ միակողմանիորեն փակել էր սահմանը, ոչ թե Հայաստանը, այնպես որ նա կարող էր սահմանը բացել ցանկացած պահի, երբ ուզեր: Երբ նախագահ Սարգսյանը 2009-ին շրջեց սփյուռքի մի քանի համայնքներում, ենթադրաբար սահմանների հարցի վերաբերյալ նրանց տեսակետները պարզելու համար, նա բախվեց զանգվածային բողոքների և առճակատումների Լիբանանում, Ֆրանսիայում, ԱՄՆ-ում և Ռուսաստանում:
Ի վերջո, Ադրբեջանին հաջողվեց խափանել հայ-թուրքական արձանագրությունները` ճնշում գործադրելով Թուրքիայի վրա, որպեսզի նա դրանք չվավերացնի՝ Արցախը վերադարձնելու համար Հայաստանի վրա առավելագույն ճնշում գործադրելու նպատակով: Որքան էլ զավեշտալի է, Ադրբեջանը, և ոչ թե Սերժ Սարգսյանը ի վերջո պաշտպանեց Հայաստանի շահերը:
Այժմ, 2021 թվականին, մենք տեսնում ենք 2009 թվականի բեմադրության կրկնությունը, միայն թե այս անգամ իրավիճակը շատ ավելի ծանր է, քանի որ Հայաստանը ղեկավարվում է պարտված ղեկավարի կողմից, որն այլընտրանք չունի, քան ընդունել Թուրքիայի և Ադրբեջանի զիջումների ուռճացող պահանջները: Բոլոր նրանք, ովքեր կարծում են, որ Հայաստանն ու Թուրքիան չեն կարող հավերժ թշնամիներ մնալ և վատ բան չեն տեսնում «մեր հակառակորդների» հետ խոսելու մեջ, մոռանում են մեկ առանցքային կետ. ո՞վ է բանակցում։ Մի կողմից, մենք ունենք խորամանկ քաղաքական գործիչ՝ Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը, իսկ մյուս կողմից՝ Հայաստանի անփորձ ու պարտված ղեկավարը: Դա նման է նրան, որ ոչխարին խնդրեք բանակցել գայլի հետ: Արդյունքն ակնհայտ է:
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը վերջերս ասաց, որ «Թուրքիան պատրաստ է աշխատել Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման վրա՝ ակնկալելով, որ հարևան երկիրը կհրաժարվի միակողմանի մեղադրանքներից և իրատեսական հայացքներ կորդեգրի»:
Զարմանալի է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Էրդողանի հայտարարությունը համարեց «դրական ազդակ» և խոստացավ նույն կերպ արձագանքել․․․ Թուրքիայի 2009 թ․ նախապայմանները դեռևս սեղանի վրա են, բացառությամբ այն, որ Ադրբեջանը ուժով վերադարձրել է Արցախի մեծ մասը: Այնուամենայնիվ, Թուրքիան շարունակում է պահանջել, որ Հայաստանը հրաժարվի Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման ձգտումներից և ընդունի Թուրքիայի տարածքային ամբողջականությունը: Անցյալ տարվա պատերազմից ի վեր Ադրբեջանն ու Թուրքիան նոր պայման են դրել. Հայաստանը պետք է «խաղաղության պայմանագիր» ստորագրի Ադրբեջանի հետ, ինչը կնշանակի ընդունել վերջինիս տարածքային ամբողջականությունը, այդպիսով ընդմիշտ հրաժարվելով Արցախից:
Ավելին, նույնիսկ եթե Փաշինյանը համաձայնի ընդունել նման անթույլատրելի պահանջներ, Թուրքիան և Ադրբեջանը, անշուշտ, նոր ավելի մտահոգիչ պայմաններ առաջ կքաշեն: Սա կարմիր գիծ է, որը ոչ մի հայ ղեկավար իրավունք չունի հատել․․․ Ինչպե՞ս կարելի է բանակցել մի երկրի հետ, որը 1915 թվականին գրեթե ոչնչացրեց հայոց ցեղը, իսկ բոլորովին վերջերս՝ անցյալ տարի, սպանեց հազարավոր հայ երիտասարդ զինվորների:
Հիմնականում կատարելով թուրքական առաջին նախապայմանը՝ Արցախի վերադարձը, Ադրբեջանն այժմ ցանկանում է ավարտին հասցնել գործը՝ բռնագրավելով մնացածը, այս անգամ ոչ թե պատերազմով, այլ ստիպելով Հայաստանին կամովին հրաժարվել դրանից՝ ստորագրելով խաբուսիկ «խաղաղության պայմանագիր»։
Ադրբեջանը շարունակում է դանակը խրել Հայաստանի արյունահոսող սիրտը՝ ոտնձգություն իրականացնելով երկրի սահմանների վրա և ապօրինի պահելով ու տանջելով հայ ռազմագերիներին, նույնիսկ այն բանից հետո, երբ Փաշինյանն անհարկի Ադրբեջանին հանձնեց ադրբեջանցիների կողմից բռնագրավված տարածքներում գտնվող 200 հազար ականների քարտեզները։
2020 թ․ նոյեմբերի 9-ի համաձայնագրով նման պահանջ չկար: Սակայն, այն իր մեջ ներառում էր հայ ռազմագերիներին վերադարձնելու պահանջը: Փաշինյանը պետք է պնդի, որ ոչինչ չի բանակցվի մինչև ռազմագերիների ազատ արձակումը և ադրբեջանական զորքերի դուրս բերումը Հայաստանի սահմաններից: Այս պայմաններում Հայաստանը պետք է հակադրվի Թուրքիայի նախապայմաններին՝ իր նախապայմաններով:
Կան նաև այնպիսինները, որոնց կարծիքով հայ-թուրքական սահմանի բացումը կխթանի առևտուրը և ֆինանսական օգուտներ կբերի Հայաստանին: Ընդհակառակը, թուրքական էժան ապրանքները կհեղեղեն հայկական շուկան՝ սնանկացնելով տեղական արտադրողներին: Հայ գործարարները չեն կարող մրցել թուրք արտադրողների հետ, որոնք օգուտ են քաղում մեծաքանակ տնտեսությունից` 85 միլիոնանոց բնակչության շուկայի հիման վրա:
Եկեք Հայաստանը էժան չվաճառենք՝ վարվելով այնպես, կարծես թե Թուրքիան մեծ լավություն է անում մեզ՝ առաջարկելով բացել սահմանը: Իրականում, Թուրքիան, բացելով սահմանը, շատ ավելին կշահի, քան Հայաստանը: Հայաստանից ընդամենը 48 կիլոմետր հեռավորության վրա գտնվող Թուրքիայի Կարս քաղաքում տնտեսությունը «ծանր հարված» ստացավ սահմանի փակվելուց հետո՝ ըստ EurasiaNet.org-ի: Դրա հետևանքով, Կարսի նահանգի բնակչությունը «662 հազարից (1990 թ․) նվազեց մինչև 285 հազար (2020 թ.)»:
Զավեշտալի է, որ Փաշինյանը, որն իշխանության եկավ՝ ընդդիմանալով իր նախորդների բոլոր գործողություններին, կուրորեն կրկնում է Թուրքիայի հետ հարաբերությունների վերաբերյալ նախորդ նախագահի տապալված քաղաքականությունը: Նա նույնիսկ օգտագործում է Սարգսյանի խոսքերը. «Թուրքիայի հետ հարաբերություններ հաստատել առանց որևէ նախապայմանի»: Թվում է, թե Հայաստանի ղեկավարները ոչ միայն դասեր չեն քաղում անցյալի սխալներից, այլ կուրորեն կրկնում են դրանք: Ինչ-որ չափով հասկանալի կլիներ, եթե Փաշինյանը, որպես պարտված ազգի ղեկավար, խոստովաներ, որ այլ ելք չունի, քան ընդունել ադրբեջանա-թուրքական պարտադրված պայմանները: Սակայն նա այդպես չի ասում։
Փաշինյանը բազմիցս հայտարարել է, որ այս պարտադրված պայմանները, ինչպես Նախիջևանը Արևելյան Ադրբեջանին կապող ուղին և Թուրքիայի հետ սահմանի բացումը լավագույնս բխում են Հայաստանի շահերից․․․ Նման միջոցառումները լիովին հակասում են Հայաստանի ազգային շահերին: Դրանք իրականում պանթուրքիստների դարավոր երազանքներն են՝ Հայաստանի միջոցով Թուրքիան կապել Հեռավոր Արևելքի թյուրքական հանրապետություններին:
Վիճակն ավելի բարդացնելով, Փաշինյանը վերջին օրերին ողջունեց Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հայտարարությունը, որ Հայաստանը պետք է ջանքեր գործադրի Թուրքիայի հետ սահմանը բացելու համար: Սա զարմանալի չէ, քանի որ նման գործողությունները ձեռնտու են Ռուսաստանին՝ Թուրքիային ՆԱՏՕ-ից և Արևմուտքից ավելի հեռացնելու համար: Ցավալի է, որ մինչ Ռուսաստանը, Թուրքիան և Ադրբեջանը ջանասիրաբար վարում են իրենց ազգային շահերից բխող քաղաքականություն, Հայաստանի ղեկավարը պատկերացում չունի իր երկրի ազգային շահերի մասին:
- Հարութ Սասունյան. Նոր վեճ է հասունանում Երուսաղեմում՝ պատրիարքարանի կողմից վարձակալության հանձնված հողատարածքի պատճառով
- Հայ խորհրդարանականները «ջութակ են նվագում»՝ մինչ բարբարոսները դարպասների առաջ են. Հարութ Սասունյան
- Պետք է պարտության մատնել Վիրջինիայի նահանգապետի թեկնածուին՝ թուրքական լոբբիստին. Հարութ Սասունյան
- Հարութ Սասունյան. Էրդողանի վիթխարի մզկիթը Վաշինգտոնի մոտակայքում Տրոյական ձի է Թուրքիայի շահերի համար
- Հարութ Սասունյան. Պետդեպարտամենտի գաղտնի հեռագիրը բացահայտում է ԱՄՆ-ի ամոթալի ճնշումը Հայաստանի ղեկավարների վրա
- Բացահայտելով կեղծ ուղերձը, որն իբր Բաքվի հայերն ուղարկել են Կաթողիկոսին. Հարութ Սասունյան
- Հարութ Սասունյան. Զարեհ Սինանյանը կեղծիքներ է տարածում
- Հարութ Սասունյան. «Հայաստանում ժողովուրդն իր խոսքն ասաց, անկախ նրանից՝ համաձայն ենք դրա հետ, թե ոչ»
- Հարութ Սասունյան. Մեծագույն տնտեսագետը բացահայտում է Էրդողանի ստերը Թուրքիայի սնանկացած տնտեսության վերաբերյալ
- Հարութ Սասունյան. Թուրքական խումբը կոտրել է Բայդենի կայքը` նրա նախագահական ընտրությունները խափանելու համար

Politics 14:23 15/09/2021 Region
Here we go again. Back in 2009, Pres. Serzh Sargsyan engaged in a misguided effort to sign an agreement with Turkey ostensibly to open the mutual border. Even though Armenians around the world strongly objected to the scheme, Pres. Sargsyan kept insisting that he was right and everyone else was wrong.
Sargsyan could not see that Turkey had no intention to open the border. Ankara used the border issue as a ploy to obtain maximum concessions from Armenia, such as giving up on the international recognition of the Armenian Genocide, accepting the territorial integrity of Turkey, which meant that Armenians were to abandon their demands for Western Armenia, and returning Artsakh to Azerbaijan. These were the Turkish preconditions. Furthermore, even if Armenia accepted these inadmissible conditions, Turkey would escalate its demands, adding new ones.
Pres. Sargsyan did not understand that if Turkey really wanted to open the border, it could have done so without signing any protocols and without making any demands from Armenia. After all, Turkey was the one that unilaterally closed the border, not Armenia, so it could have reopened the border anytime it wanted. When Pres. Sargsyan toured several Diaspora communities in 2009, supposedly to find out their views on the border issue, he faced massive protests and confrontations in Lebanon, France, the United States and Russia.
Finally, Azerbaijan succeeded in killing the Armenia-Turkey Protocols by pressuring Turkey not to ratify them, in order to exert maximum pressure on Armenia to return Artsakh. Ironically, Azerbaijan was the one that ended up safeguarding Armenia’s interests, not Pres. Sargsyan.
Now, in 2021, we see the repetition of the 2009 scenario, except this time, the situation is much worse, since Armenia is led by a defeated leader who has no choice but to accept Turkey/Azerbaijan's escalating demands for concessions. All those who believe that Armenia and Turkey cannot remain eternal enemies and see nothing wrong with talking with “our opponents,” are forgetting one key point: Who is doing the negotiating? On the one side, we have a shrewd politician -- Pres. Erdogan of Turkey, and on the other side, we have the inexperienced and defeated leader of Armenia! This is like asking the sheep to negotiate with the wolf. The outcome is obvious.
Turkish President Recep Tayyip Erdogan recently said that “Turkey is willing to work for the normalization of relations with Armenia pending the neighboring country’s abandonment of single-sided accusations and embrace of a realistic outlook.” Amazingly, Prime Minister Nikol Pashinyan considered Erdogan’s statement a “positive signal” and promised to respond in kind! Turkey’s 2009 preconditions are still on the table, except that Azerbaijan recovered most of Artsakh by force. However, Turkey continues to demand that Armenia give up the pursuit of the international recognition of the Armenian Genocide and accept the territorial integrity of Turkey. Since last year’s war, Azerbaijan and Turkey have added a new condition: Armenia should sign “a peace treaty” with Azerbaijan, which would mean accepting the territorial integrity of the latter, thus permanently giving up Artsakh. Furthermore, even if Pashinyan were to accept such inadmissible demands, Turkey and Azerbaijan would certainly impose new more troubling conditions. This is a red line that no Armenian leader has the right to cross! How can one negotiate with a country that almost destroyed the Armenian race in 1915, and killed thousands of young Armenian soldiers as recently as last year?
Having mostly fulfilled the first Turkish precondition -- the return of Artsakh -- Azerbaijan now wants to complete the job by occupying the rest, this time not by war, but by forcing Armenia to give it up voluntarily, by signing a deceptive “peace treaty.” Azerbaijan is continuing to twist the knife in Armenia’s bleeding heart by encroaching on the country’s border and illegally holding and torturing Armenian POWs, even after Pashinyan needlessly turned over to Azerbaijan maps of 200,000 land mines in the Azeri-occupied territories. The Nov. 9, 2020 agreement had no such requirement. However, it did include a demand to return the Armenian POWs. Pashinyan should insist that nothing will be negotiated until the POWs are released and the Azeri troops withdraw from inside Armenia’s border. Under these circumstances, Armenia must counter Turkey’s preconditions with its own preconditions.
Then there are those who think that opening the Armenia-Turkey border will promote trade and bring financial benefits to Armenia. Just to the contrary, cheap Turkish products will flood the Armenian market, bankrupting the local producers. Armenian manufacturers cannot compete with Turkish producers who benefit from economies of scale, based on an 85-million population market.
Let us not sell Armenia cheap by acting like Turkey will be doing us a big favor by offering to open the border. In fact, Turkey stands to gain much more than Armenia by opening the border. The Turkish city of Kars, only 30 miles from Armenia, suffered a “massive blow” to its economy after the border was closed, according to EurasiaNet.org. As a result, the population of Kars province “shrunk from 662,000 in 1990 to 285,000 in 2020.”
It is ironic that Pashinyan, who came to power opposing all of his predecessors’ actions, is blindly repeating the previous president’s failed policy on relations with Turkey. He is even using Sargsyan's own words: “establish relations with Turkey without any preconditions.” It seems that Armenia’s leaders not only do not learn from past mistakes, but blindly repeat them. It would have been somewhat understandable if Pashinyan, as the leader of a defeated nation, confessed that he had no choice but to accept the Azeri/Turkish imposed conditions. But, that’s not what he has said. Pashinyan repeatedly has stated that these imposed conditions, such as the planned route linking Nakhichevan to Eastern Azerbaijan and opening the border with Turkey, are in Armenia’s best interests! Such measures are completely against Armenia’s national interests. They are in fact, the age-old dreams of Pan-Turkists, to connect Turkey through Armenia to Turkic Republics in the Far East.
To make matters worse, in recent days, Pashinyan has welcomed Russian Foreign Minister Sergey Lavrov’s announcement that Armenia should make an effort to open its border with Turkey. This is not surprising as such actions are in Russia’s interest in order to further distance Turkey from NATO and the West. It is regrettable that while Russia, Turkey, and Azerbaijan are diligently pursuing policies that are in their national interest, Armenia’s leader has no conception about his country’s national interest.