Քաղաքական 12:34 16/09/2021 Հայաստան
Այսօր՝ սեպտեմբերի 16-ին, Դուշանբե քաղաքում Տաջիկստանի Հանրապետության նախագահ Էմոմալի Ռահմոնի նախագահությամբ տեղի է ունեցել Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության Հավաքական անվտանգության խորհրդի  նիստը, որին մասնակցել են Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն, Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը, Ղրղզստանի նախագահ Սադիր Ժապարովը, Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և Տաջիկստանի նախագահ Էմոմալի Ռահմոնը: Հանդիպմանը ներկա էր ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը: Այս մասին տեղեկանում ենք ՀԱՊԿ կայքից։
Նշվում է, որ Հավաքական անվտանգության խորհրդի  անդամները քննարկել են միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգության արդի հիմնախնդիրները և Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության գործունեության հիմնական արդյունքները: Քննարկման ամենակարևոր հարցերից էր Աֆղանստանի իրավիճակը և դրա ազդեցությունը ՀԱՊԿ անդամ երկրների անվտանգության վրա:
Նիստում Հայաստանը ստանձնել է ՀԱՊԿ նախագահությունը 2021-2022թթ.-ի համար և Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրել է երկրի իրականացնելիք առաջնահերթությունները:
Հավաքական անվտանգության խորհրդի հաջորդ նիստը տեղի կունենա Երևանում 2022 թվականի 4-րդ եռամսյակում: Այս հարցի վերաբերյալ ընդունվել է առանձին արձանագրային որոշում:

Политика 12:54 16/09/2021 В мире
16 сентября с.г. в г.Душанбе под председательством Президента Республики Таджикистан Эмомали Рахмона прошла сессия Совета коллективной безопасности (СКБ) Организации Договора о коллективной безопасности. Подробности приводятся на сайте ОДКБ.
В мероприятии приняли участие Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян, Президент Республики Беларусь Александр Лукашенко, Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев, Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров, Президент Российской Федерации Владимир Путин и Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон. В заседании участвовал Генеральный секретарь ОДКБ Станислав Зась.
Члены СКБ обсудили актуальные проблемы международной и региональной безопасности и основные итоги деятельности Организации Договора о коллективной безопасности в межсессионный период. Одним из самых важных вопросов обсуждения стала ситуация в Афганистане и ее влияние на безопасность государств –членов ОДКБ.
С учетом перехода председательства в ОДКБ к Республике Армения в 2021-2022г.г. Премьер-министр Армении Никол Пашинян представил приоритеты страны, которые предстоит реализовать.
Следующие заседания уставных органов государств-членов ОДКБ планируется провести в Армении в первой половине 2022 года, а заседание Совета коллективной безопасности ОДКБ - в  четвертом квартале 2022 года.