Քաղաքական 16:57 16/09/2021 Հայաստան
NEWS.am-ի տեղեկություններով՝ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն այսօր՝ սեպտեմբերի 16-ին, այցելել է «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Չարչյանին, որը այս պահին գտնվում է «Քանաքեռ-Զեյթուն» բժշկական կենտրոնում։
Այցի մասին մանրամասներ ճշտելու համար NEWS.am-ը կապվել է երկրորդ նախագահի գրասենյակի ղեկավար Բագրատ Միկոյանի հետ, որը հաստատել է Չարչյանին տեսակցելու տեղեկությունը, սակայն այլ մանրամասներ չի հայտնել։
Աղբյուրը հիշեցնում է, որ Արմեն Չարչյանը օգոստոսի 24-ին տարել է սուր ինֆակտ, ունի ծանր շաքարային դիաբետ եւ ընդունում 92 միավոր ինսուլին, ինչն ուղղակի անհամատեղելի է կալանքի հետ, եւ այս անհամատեղելիությունը հաստատվում է Կառավարության 825Ն որոշմամբ:

Politics 18:01 16/09/2021 Armenia
Armenia’s second President Robert Kocharyan on Thursday visited famous doctor Armen Charchyan, the imprisoned MP from the opposition Armenia alliance, who is currently being treated in a civilian hospital in Yerevan, according to information obtained by NEWS.am.
To find out details about the visit, NEWS.am contacted Bagrat Mikoyan, the head of the second president's office. He confirmed the information about Kocharyan visiting Charchyan, but did not provide any other details.
The MP suffered an acute heart attack on August 24, has type 2 diabetes and is taking 92 units of insulin which is simply incompatible with his arrest and this incompatibility is also confirmed by a government decision.
Charchyan, the former head of the Izmirlian Medical Center, has been charged with an electoral offence after allegedly pressuring his employees to participate in the June 20 parliamentary elections and vote for the Armenia bloc.