Քաղաքական 13:16 16/09/2021 Հայաստան
Այնպես չէ, որ Գորիս-Կապան ճանապարհի համար պետք է չշնչենք-չարտաշնչենք, չքնենք-չզարթնենք. Վահան Քերոբյան
«Եթե ձեզ թվում է, որ մենք պետք է կյանքը կանգնեցնենք, զբաղվենք միայն այդ մի ճանապարհով և չշնչենք-չարտաշնչենք, չքնենք-չզարթնենք և այլն, ապա այդպես չէ, պետք է զբաղվել նաև այլ խնդիրներով»,- կառավարության նիստից հետո տեղի ունեցած ճեպազրույցի ընթացքում անդրադառնալով Գորիս-Կապան ճանապարհի վիճակի վերաբերյալ հարցին՝ հայտարարեց էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը:
Նա հայտնեց, որ կառավարությունն իր գործողություններում փորձում է էսկալացիա թույլ չտալով և միաժամանակ խնդիրներն հետևողաբար լուծելով գնալ առաջ:
«Տեսնում եք, որ խնդիրները գոյանում են, հետո էլ լուծվում են»,-հայտարարեց նախարարը, բայց չկարողացավ պատասխանել, թե ինչու չի լուծվում ՀՀ տարածք ներխուժած ադրբեջանական զինուժին հեռացնելու հարցը:
Լրագրողներն էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանին խաղողագործների բողոքի ակցիայի վերաբերյալ հարցեր ուղղեցին՝ հիշեցնելով նախորդ օրը փոխվարչապետի արած հայտրարությունը, որ խաղողի մթերման գինը կիլոգրամի համար 130 դրամ է, ինչը նշանակում է ձրի մթերել:
«Անցած տարի շատ քիչ է սպառվել կոնյակը, և ընկերությունները ցածր սպառման պայմաններում, միևնույն է, բավականին շատ մթերել են: Բնականաբար, պետք է պաշարները և վաճառքները բալանսավորվեն, որպեսզի նորից ընկնենք նորմալ աշխատանքային ցիկլի մեջ»,- պատասխանեց Քերոբյանը:
Նա հավաստիացրեց, որ խաղողագործների հետ կապված բոլոր խնդիրներին տեղյակ են և ամենօրյա ռեժիմով զբաղվում են այդ հարցով, իսկ իր տեղակալներից մեկը միայն այդ գործն է անում:
«Փորձում ենք հընթացս լուծել խնդիրները և միևնույն ժամանակ այնպես անել, որ բերքը գետնին չմնա»,-ասաց էկոնոմիկայի նախարարը:
Նա նշեց, որ որպեսզի խթանեն մթերումը սուբսիդավորել են դրա համար հատկացվող վարկերը, պետական երաշխավորման ինստիտուտ մտցրել:

Политика 14:47 16/09/2021 Армения
Ваан Керобян: Не так, что мы должна заниматься только проблемой дороги Горис-Капан – без вдоха-выдоха, без сна и покоя
«Если вам кажется, что жизнь должна остановиться, мы не должны заниматься ничем иным, кроме этой дороги, без вдоха-выдоха, без сна и покоя и пр., то это не так. Существуют также множество других проблем, которые также нужно решить», – заявил на брифинге министр экономики Армении Ваан Керобян в ответ на вопрос журналистов о действиях азербайджанцев на межгосударственной дороге Горис-Капан.
По его словам, правительство стремится двигаться вперед, не допуская эскалации и последовательно решая проблемы.
«Вы видите, что проблемы накапливаются, а потом решаются», – сказал министр, но при этом не смог ответить на вопрос, почему не решается вопрос вывода вторгшихся на территорию Армении ВС Азербайджана.
Журналисты задали министру экономики Ваану Керобяну вопросы об акции протеста виноградарей, напомнив о сделанном накануне вице-премьером заявлении о том, что закупочная цена за килограмм урожая винограда составляет 130 драмов, что, по сути, означает бесплатную закупку.
«В прошлом году уровень реализации коньяка был очень низким, предприятия в условиях низкого потребления все же закупили довольно много урожая. Естественно, что запасы и продажи должны быть сбалансированы, чтобы мы могли вернуться к нормальному рабочему циклу», –ответил Керобян.
Он заверил, что они в курсе всех проблем, связанных с виноградарями, занимаются этим вопросом в каждодневном режиме, один из его заместителей занимается только этим делом.
«Пытаемся решать проблемы сходу, в то же время сделать так, чтобы урожай не оставался на руках», – сказал министр экономики.
Он отметил, что с целью стимулирования закупок субсидировали выданные на эти цели кредиты, ввели институт госгарантий.