«Արցախում կոռուպցիան լայն թափ է ստացել»
Կառավարության շենքի դիմաց այսօր բողոքի ակցիա իրականացնող արցախցի տղամարդը Հայաստանի իշխանություններից պահանջում է վերահսկել Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանին։
«Արցախում նորից կոռուպցիան լայն թափ է ստացել։ Մեծ հույս չունենք Հայաստանի իշխանություններից, քանի որ մենք ներկայացրել ենք, թե ինչ սոցիալական անարդարություն է տեղի ունենում Արցախում։ Արցախի նախագահը ոնց որ եղել է... համ հին է, համ նոր է, նորից իր գործը շարունակում է»,-ասում է տղամարդը։
Նրա կարծում է, որ պարտություն կրած Արցախում որոշել են բնակիչներին փոխհատուցում տալ մի «պարզ պատճառով»։
«Արաքսի ափից մինչև Քարվաճառ սաղ եղել է Արայիկ Հարությունյանինը՝ արտերը, այգիները, ՀԷԿ-երը, գործարանները, սա սոցիալական անարդարություն է։ Մենք պահանջում ենք, որ փոհատուցումները հանրայնացվեն, խոստացել են, բայց մինչ այս պահը չկա։ Թափանցիկություն չկա, այստեղից ուղարկված գումարները նպատակային չեն օգտագործվում»,-ասաց քաղաքացին։
Նրա խոսքով, Արցախի գյուղերի բնակիչները զրկված են սոցիալական օգնությունից, չեն օգտվում աջակցության որևէ ծրագրից։

Общество 14:26 17/09/2021 Армения
Мужчина из Арцаха, проводящий сегодня акцию протеста перед зданием правительства Армении, требует от властей Республики Армения осуществлять надзор над деятельностью президента Арцаха Араика Арутюняна.
«В Арцахе коррупция снова набрала широкий размах. Не связываем больших надежд с властями Армении, поскольку мы представляли, какая социальная несправедливость творится в Арцахе. Президент Арцаха, каким он был ... и прежний, и новый, он снова продолжает свое дело», - говорит мужчина.
Он считает, что в потерпевшем поражение Арцахе компенсацию жителям решили предоставить «по простой причине».
«Все – от берегов Аракса до Карвачара – поля, сады, ГЭС, заводы – принадлежало Араику Арутюняну, это социальная несправедливость. Мы требуем, чтобы процесс предоставления компенсаций был публичным, нам обещали, но пока что-либо в этом направлении не предпринимается. Нет прозрачности, деньги, отправленные отсюда, не используются по назначению», – сказал гражданин.
По его словам, жители сел Арцаха лишены социальной помощи, не пользуются никакими программами поддержки.