Հասարակություն 10:43 22/09/2021 Արցախ
Արցախի Հանրապետությունում ռուսական խաղաղապահ զորախմբի զինծառայողներն ապահովել են Ամարասի վանական համալիր Հայաստանից ժամանած մոտ 100 ուխտավորի այցի անվտանգությունը: Խաղաղապահների գործողությունների վերաբերյալ տեղեկատվությունը հրապարակվել է ՌԴ ՊՆ պաշտոնական կայքէջում:
Ըստ հաղորդագրության՝ Մարտունու շրջանի սահմանազատման գծի մոտ գտնվող սրբավայր են այցելում ինչպես Արցախի Հանրապետության, այնպես էլ Հայաստանի և այլ երկրների ուխտավորներ:
«Մենք եկել էինք Հայաստանից, շատ էինք ուզում գալ, սակայն մտավախություն ունեինք ճանապարհի անվտանգության հարցում, բայց շնորհակալ ենք խաղաղապահներին, որ կարողացանք հանգիստ գալ այստեղ: Խաղաղապահները շատ հարգալից են մեզ հետ, ինչի համար հայտնում ենք մեր շնորհակալությունը: Մենք ամբողջ ճանապարհը հանգիստ անցանք, պարզապես մեզ համար բարոյապես ծանր էր, բայց մենք տեսնում ենք, որ խաղաղապահները կատարում են իրենց առջև դրված խնդիրները, և մենք դրանից մեզ հանգիստ ենք զգում: Նրանք շատ մեծահոգի են, նույնիսկ հայերենով հետաքրքրվեցին մեր որպիսությամբ: Շնորհակալ եմ նրանց դրա համար»,- ասել է ուխտավոր Գայանե Մխիթարյանը:
Ըստ ՌԴ ՊՆ-ի՝ խաղաղապահներն ապահովում են ուխտավորների անվտանգությունը տեղաշարժի՝ Ամարասի վանական համալիր այցելելու ընթացքում և եկեղեցական ժամերգությունների ժամանակ:
«Ռուս խաղաղապահներն ապահովում են Ամարասի վանական համալիր ժամանած ուխտավորների անվտանգությունը: Այս սրբավայրը գտնվում է սահմանազատման գծի մոտ, ուստի խաղաղապահների ներկայությունն անհրաժեշտ է»,- ասել է ռուսական խաղաղապահ զորախմբի ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Կորոլևը:

Около 100 паломников из Армении посетили монастырь Амарас в Республике Арцах
Военнослужащие российского миротворческого контингента в Республике Арцах (Нагорно-Карабахской Республике (НКР)) обеспечили безопасное посещение монастыря Амарас около 100 паломникам, приехавшим из Армении.
Как сообщается на сайте МО РФ, святыню, находящуюся вблизи линии разграничения сторон в Мартутнинском районе, посещают паломники как из Нагорного Карабаха, так и из Армении и других стран.
«Мы приехали из Армении, мы очень хотели приехать, но были проблемы с боязнью и возможностью приехать, но спасибо миротворцам, что мы смогли спокойно приехать сюда. Миротворцы относятся к нам очень уважительно, спасибо. Мы спокойно проехали весь путь, просто морально для нас было тяжело, но мы видим, что миротворцы выполняют свои задачи и нам от этого спокойно. Они очень великодушные и даже на армянском языке интересовались о нашем самочувствии. Спасибо им за это», - поделилась паломница Гаяне Мхитарян.
Миротворцы обеспечивают безопасность паломников во время движения и посещения монастырского комплекса Амарас и во время церковной службы.
«Российскими миротворцами осуществляется обеспечение безопасности паломников, прибывших в монастырский комплекс Амарас. Данная святыня находится вблизи линии разграничения, поэтому необходимо присутствие миротворцев», - сказал представитель российского миротворческого контингента Александр Королёв.