Քաղաքական 16:34 24/09/2021 Հայաստան
«Մեր մեջքի հետևում պատրաստվում են այն պայմանավորվածություններին, որոնք, կարծում եմ, մոտ ապագայում կլինեն՝ տարածքներ, միջանցք։ Այդ պրոցեսներին են պատրաստվում»,-ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Վահե Հակոբյանը։
Նա նշեց, որ այս պահին Սյունիքում 1000-ից ավելի ադրբեջանցի կա, ակտիվ ինժեներական աշխատանքներ են իրականացնում, ենթադրվում է՝ պատրաստվում են ձմեռվան։
«Ներկա իշխանությունն անում է ամեն ինչ՝ նպաստելու հայկական գյուղերի դատարկմանը: Սյունիքի մարզից նկատվում է ամենամեծ արտագաղթը՝ մարդիկ անելանելիությունից և անտարբերությունից ելնելով լքում են իրենց բնակավայրերը։
110 հազար Հայաստանի քաղաքացի լքել է երկիրը միայն 2021-ին»,- ասաց Վ.Հակոբյանը։
Նա հույս հայտնեց, որ անազատության մեջ գտնվող Գորիսի գործող քաղաքապետ Առուշ Առուշանյանը կվերընտրվի իր պաշտոնում:
«Քանի որ նա այժմ անազատության մեջ է, այդ քարոզչությունը կիրականացնեն նրա հայրը, նրա համախոհները, մենք բոլորս: Տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններին «Առուշ Առուշանյան» դաշինքից ցուցակում կլինեն նաև նրա տեղակալ Մենուա Հովսեփյանը և Իրինա Յոլյանը։ Իրինա Յոլյանը լինելու է ցուցակի երրորդ համարը»,-ասաց Վ.Հակոբյանը:
Ինչ վերաբերում է այսօր ԱԺ-ում քննարկված համայնքների խոշորացման վերաբերյալ նախագծին, Վահե Հակոբյանն ասաց, որ դա արվում է միայն մեկ նպատակով՝ ՏԻՄ ընտրություններ, ամենուր իրենց ներկայաուցիչներին նշանակելու կամ ընտրելու համար, համայնքի բնակիչների կարծիքը հաշվի չի առնվել։
«Էս ապաշնորհ և դաժաճան իշխանություններից ամեն ինչ սպասում եմ՝ միգուցե փնջերով հանձնեն»,- ասաց ընդդիմադիր պատգամավորը։
Վահե Հակոբյանն ասաց, որ իրենք  ամեն հնարավոր միջոց՝ խորհրդարան, փողոց, օգտագործելու են ապաշնորհ իշխանությանը երկրից վերջապես վռնդելու համար։

Политика 17:44 24/09/2021 Армения
«Готовятся к выполнению достигнутых у нас за спиной договоренностей, которые, полагаю, будет реализованы в ближайшем будущем: территории, коридор. Готовятся к этим процессам», – заявил в беседе с журналистами 24 сентября депутат от фракции «Армения» Ваге Акопян.
«Сейчас в Сюнике уже не 1000 азербайджанцев, как это было в июне, а больше. Они активно проводят инженерные работы. Полагаю, что готовятся к зиме», – добавил он.
«Нынешняя власть делает все, чтобы способствовать опустению армянских сел. Самая большая эмиграция наблюдается из Сюникской области, люди покидают свои населенные пункты из-за безвыходности и безразличного отношения к ним.
Только в 2021 году страну покинули 110 тысяч граждан Армении», - сказал В. Акопян.
Он выразил надежду, что заключенный под стражу действующий мэр Гориса Аруш Арушанян будет переизбран на свой пост.
«Поскольку он сейчас находится под арестом, агиткампанию к выборам проведут его отец, его сторонники, все мы. На выборах в органы местного самоуправления от блока «Аруш Арушанян» в списке будут и его заместители – Менуа Овсепян и Ирина Йолян. Ирина Йолян будет третьим номером в списке», – сообщил В. Акопян.
Что касается обсуждаемого сегодня в Национальном Собрании проекта укрупнения общин, Ваге Акопян указал, что это делается только с одной целью  – для муниципальных выборов, чтобы повсюду назначить или обеспечить избрание своих представителей, мнение жителей общины не принималось во внимание.
«Я жду все что угодно от этих некомпетентных и предательских властей, может быть, они будут сдавать кластерами», - сказал оппозиционный депутат.
Ваге Акопян указал, что они будут использовать все возможные средства - парламент, улицу - для того, чтобы окончательно изгнать бездарную власть из страны.