Չինաստանը ԱՄՆ-ին սպառնում է առաջին միջուկային հարվածով՝ AUKUS դաշինքի պատճառով
ՄԱԿ-ի տնտեսական և սոցիալական հարցերով նախկին գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Շա Ցզուկանգը Չինաստանի իշխանություններին կոչ է արել ավելի ագրեսիվ դիրքորոշում որդեգրել Միացյալ Նահանգների գործողությունների ֆոնին: Daily Mail-ի տարածած լուրը ներկայացնում է «ՌԻԱ նովոստի»-ն:
Ըստ դիվանագետի՝ Պեկինը պետք է նախ հրաժարվի առաջինը միջուկային զենք չկիրառելու քաղաքականությունից և հակահարված տա Վաշինգտոնի ստեղծած նոր դաշինքներին:
«Մասնավորապես՝ խոսքը Միացյալ Նահանգների, Ավստրալիայի և Մեծ Բրիտանիայի միջև AUKUS դաշինքի մասին է: Այն ցույց է տալիս Չինաստանի հարևանությամբ այս երկրների աճող ռազմական ներկայությունը»,-ասել է Ցզուկանգը:
Նա նաև նշել է, որ Պեկինի ներկայիս քաղաքականությունը, որը գործում է 1960-ականներից, նրան տվել է «բարոյական վստահություն», բայց այն այլևս համահունչ չէ իրականությանը, համենայն դեպս, մինչև Չինաստանը համաձայնության չգա ԱՄՆ-ի հետ, որ կողմերից ոչ մեկն առաջինը միջուկային զենք չի օգտագործի:

Politics 16:48 25/09/2021 World
Thee Chinese authorities oppose the newly formed AUKUS security alliance between Australia, the United Kingdom and the United States as a pact that contradicts international nuclear non-proliferation accords, China’s Foreign Ministry Spokesman Zhao Lijian said on Friday.
"Such accords [between Australia, Great Britain and the United States] run counter to the spirit of nuclear weapons non-proliferation and the corresponding international treaties," the Chinese diplomat stressed at a briefing, TASS reproted.
Washington, London and Canberra should not destabilize the international situation, he cautioned.
As the Chinese FM spokesman specified, AUKUS undermines the results of the activity of the Association of Southeast Asian Nations aimed at maintaining peace in the region.
"We insist again that Australia, Great Britain and the United States stop pursuing the Cold War-era ideology and clearly abide by the international commitments related to the non-proliferation of nuclear weapons," he noted.
Washington, Canberra and London inked a deal on September 15, under which Australia will engage in building nuclear-powered submarines using US technologies. Canberra intends to build at least eight such subs and the first of them are expected to enter service in 2036.