Քաղաքական 10:48 27/09/2021 Հայաստան
Կարող ենք Ադրբեջանին պատասխանատվության ենթարկելու հարց բարձրացնել միջազգային քրեական տարբեր ատյաններում. Մարուքյան
«Խոսել հարևանների հետ մի բան է, քո երկրի անվտանգությունն ամրացնելը մեկ այլ բան է։ Մեկը մյուսի հետ կապ չունի»,- «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնում լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության նախագահ Էդմոն Մարուքյանը։
Նա նշեց, որ հարևանի հետ խոսելը չի խանգարում բանակն ամրացնելուն, զենք առնելուն։
«Բանակդ, սահմաններդ ամրացրու, զենք առ, խրամատներդ փորիր, ինժեներական գործդ արա, տնտեսությունդ վերականգնիր, ձեռքդ ով է բռնել, ինչ կապ ունի՝ ում հետ ես խոսում։ Տնային աշխատանքը պետք է արվի, մեկը մյուսի հետ կապ չունի»,- ասաց քաղաքական գործիչը։
Է. Մարուքյանի խոսքով, մյուս կողմից դիվանագիտական մեծ աշխատանք կա տանելու և պետք է տանել։ Նա ասաց՝ իրենք շարունակում են տարբեր հարթակներում ներկայացնել, որ  Ադրբեջանը պատերազմական հանցագործություններ է թույլ տվել Հայաստանի և Արցախի դեմ։
«Կարծում եմ՝ լավ կազմակերպված, հետևողական լինելու դեպքում կարող ենք պատասխանատվության հարց բարձրացնել միջազգային քրեական տարբեր ատյաններում, տարբեր ուղղություններով, տարբեր երկրներում համընդհանուր իրավազորության ներքո»,- ասաց Էդման Մարուքյանը։

Мы можем поднять вопрос о привлечении Азербайджана к ответственности в различных международных уголовных инстанциях – Марукян
«Говорить с соседями – одно, укреплять безопасность собственной страны – совершенно другое. Одно с другим не связано», – заявил в воинском пантеоне «Ераблур» в беседе с журналистами председатель партии «Просвещенная Армения» Эдмон Марукян.
По его словам, диалог с соседями не мешает укреплению армии, закупке вооружения.
«Укрепляй свою армию, свои границы, закупай вооружение, рой окопы, проводи инженерную работу, восстанавливай экономику… Кто тебе мешает в этом? Какое к этому имеет отношение, с кем ты ведешь диалог? Домашнюю работу нужно сделать, одно с другим никак не связано», – сказал политический деятель.
По словам Марукяна, с другой стороны, предстоит также провести масштабную дипломатическую работу, ее нужно сделать. Он указал, что они продолжают представлять на различных платформах, что Азербайджан совершил военные преступления против Армении и Арцаха.
«Я думаю, что если мы будем хорошо организованы и последовательны, мы сможем поднять вопрос об ответственности в разных международных уголовных инстанциях, в разных направлениях, под общей юрисдикцией в разных странах», – сказал Эдман Марукян.