Հասարակություն 10:55 27/09/2021 Արցախ
Ռուսական խաղաղապահ զորախմբի զինծառայողներն Արցախի շփման գծի մոտակայքում գտնվող 27 հա տարածքով 5 այգիներում ապահովել են ավելի քան 500 տոննա խաղողի բերքահավաքի աշխատանքների անվտանգություը: Այդ մասին լուրը հաղորդում է ՌԴ ՊՆ-ն:
Ըստ հաղորդագրության՝ արդեն մեկ ամիս ռուս խաղաղապահների ներկայությամբ բերքահավաք է Մարտունու շրջանի Ճարտար, Մաճկալաշեն, Ամարաս բնակավայրերի և Ասկերանի շրջանի Խրամորթ գյուղի խաղողի այգիներում:
«Մեր խնդիրն է խաղողի բերքահավաքի ժամանակ ապահովել Մարտունու շրջանի Մաճկալաշեն գյուղի հողագործների անվտանգությունը: Մաճկալաշենի վարչական ղեկավարը խնդրել է ռուս խաղաղապահ զորախմբին ապահովել սահմանազատման գծի մոտակայքում բերքահավաքի աշխատանքների անվտանգությունը: Տեղի բնակիչները իրենց պաշտպանված են զգում ռուս խաղաղապահների ներկայությամբ»,- ասել է խաղաղապահ զորախմբի ներկայացուցիչ Անդրեյ Ռեզնիկովը:
ՌԴ ՊՆ-ն հայտնում է, որ մի քանի օր առաջ Արցախի գինեգործներն իրենց առաջին բերքի մի մասը նվիրաբերել էին Ստեփանակերտի գիշերօթիկ դպրոցի երեխաներին: Այս դեպքում էլ խաղողի բերքահավաքի ժամանակ խաղաղապահներն ապահովել էին այգիների աշխատողների անվտանգությունը:
«Այսօր մենք սկսեցինք բերքահավաքը և այն հասցրեցինք մեր երեխաներին: Խաղաղապահները բերքահավաքի ժամանակ ապահովեցին մեր անվտանգությունը: Որոշեցինք առաջին բերքը կիսել մեր մանկատան հետ »,- ասել է գինու գործարանի ներկայացուցիչ Աննա Սարգսյանը:
Հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ այս տարվա գարնանը ռուս սակրավորները մաքրել էին այդ տարածքները պայթուցիկ նյութերից՝ ապահովելով խաղողի այգիների անվտանգ խնամքը, ինչպես նաև ժամանակին բերքահավաքը:
Ըստ ՌԴ ՊՆ-ի՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 23-ից չպայթած զինամթերքից մաքրվել է 2,298 հա տարածք, 683 կմ ճանապարհ, 1,937 շենք, հայտնաբերվել և վնասազերծվել է 26,032 պայթուցիկ առարկա:

Общество 11:55 27/09/2021 НКР
Военнослужащие российского миротворческого контингента обеспечили безопасный сбор более 500 тонн винограда на 5-ти плантациях с площади 27 га, расположенных вблизи линии разграничения в Арцахе. Об этом сообщает Минобороны РФ.
Сбор урожая в присутствии российских миротворцев проходит больше месяца на плантациях возле населенных пунктов Чартар, Мачкалашен, Амарас Мартунинского района и в селении Храморт Аскеранского района.
«Нашей задачей является обеспечение безопасности при сборе винограда, в населенном пункте Мачкалашен Мартунинского района. Администрация населенного пункта Мачкалашен обратилась с просьбой в российский миротворческий контингент обеспечить безопасность проведения сбора урожая в близи линии разграничения. Местное население чувствует себя защищенными при присутствии российского миротворческого контингента», - сказал представитель российского миротворческого контингента Андрей Резников.
Ранее виноделы Арцаха передали часть своего первого урожая детям в школу-интернат Степанакерта, где миротворцы также обеспечили безопасность работников на плантациях при сборе винограда.
«Сегодня мы приступили к сбору урожая и привезли его для наших детей. Миротворцы обеспечили нашу безопасность при сборе урожая. Мы решили первым урожаем поделиться с нашим детским домом», - сказала представитель винного предприятия Анна Саркисян.
В сообщении говорится, что весной этого года российские саперы провели очистку местности от взрывоопасных предметов, обеспечив безопасный уход за виноградниками, а также сбор ягоды в срок.
Отметим, что всего с 23 ноября 2020 г. от неразорвавшихся боеприпасов очищено 2 298 га территории, 683 км дорог, 1 937 зданий, обнаружено и обезврежено 26 032 взрывоопасных предмета.