Առողջություն 12:52 28/09/2021 Աշխարհում
Պետդեպարտամենտի պաշտոնական ներկայացուցիչ Նեթ Փրայսը հայտնել է, որ հիվանդացել է կորոնավիրուսով և մեկուսացել։ Այս մասին գրում է «ՌԻԱ ՆՈՎՈՍՏԻ» գործակալությունը։
«Ախտանշաններ զգալով այսօր առավոտյան՝ ես շտապելեմ թեստ եմ հանձնել, որը եղել է դրական։ Այժմ առաջիկա օրերին կլինեմ  կարանտինի մեջ», - Twitter-ում գրել է Փրայսը, որը գլխավորում է Պետդեպարտամենտի մամուլի ծառայությունը:
Նա հավելել է, որ իրեն այդքան էլ լավ չի զգում, սակայն կարծում է, որ պատվաստանյութը պաշտպանում է նրան հիվանդության ծանր ընթացքից:
Փրայսի տեղակալ Ջալինա պորտերը հայտարարել է, որ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենը երկուշաբթի կորոնավիրուսի բացասական թեստ է հանձնել: Բացի այդ,նշել է, որ նախորդ շաբաթ Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում Բլինկենին ուղեկցող պատվիրակությունից ոչ ոք չի հիվանդացել COVID-ով։

Health 15:06 28/09/2021 World
State Department spokesman Ned Price has tested positive for Covid-19 after participating in the UN General Assembly last week, CNN reports.
"After experiencing symptoms for the first time this morning, I tested positive for COVID-19 shortly thereafter, & will now quarantine for the next 10 days," Price said in a tweet Monday. "I'm feeling under the weather but am grateful for the protection from severe illness offered by safe and effective vaccines."
Price was a participant in a large number of Secretary of State Antony Blinken's meetings during the diplomatic event in New York. Participants were all seen wearing masks while indoors for those meetings.
Blinken tested negative for Covid-19 as recently as Monday morning as part of his routine testing, State Department principal deputy spokesperson Jalina Porter told reporters Monday afternoon.
Porter said that no other members of the traveling party are currently exhibiting Covid-19 symptoms and will follow appropriate protocols.