Քաղաքական 17:33 29/09/2021 Հայաստան
1. Հանդիպման մթնոլորտը, ինչպես հիմնականում բնորոշ է ռուս-թուրքական բանակցություններին, բավականաչափ լարված էր, որի մասին հավաստում են նաև 2 նախագահների ժեստերը, հռետորաբանությունը։
Մասնավորապես, կարելի է ընդգծել հաճախ «հայացքները փախցնելու» իրողությունը, բառերի, արտահայտությունների առանձնահատուկ ընտրության հանգամանքը, հատկապես ոտքերի շարժումներից նկատող անհանգստությունը։
2.Հնչեցված ելույթներն արարողակարգային էին, բայց և այնպես, թույլ են տալիս կանխատեսելու քննարկվող թեմաները՝ ըստ առաջնահերթությունների՝ Սիրիա, տենտեսական հարցեր (էներգակիրներ, С-400 համակարգեր, տուրիզմ), Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերություններ, Աֆղանստան, Լիբիա...
3.Հանդիպման արագ նախաձեռնումը Թուրքիայի տեսանկյունից 2 առանցքային նպատակ էր հետապնդում՝
ա. Կանխել 2020թ. սկզբին արձանագրված ռազմական լարվածությունը Սիրիայի հյուսիս-Արևմուտքում՝ հատկապես Իդլիբում, երբ Անկարան զիջեց ազդեցության գոտի համարվող զգալի տարածքներ, և էականորեն սրվեցին Թուրքիայի և Սիրիայի, Ռուսաստանի, Իրանի միջև հարաբերությունները։
բ. С-400-ների թեմայի շահարկմամբ՝ նախազգուշացնող ազդակներ հղել դեպի Արևմուտք, մասնավորապես ԱՄՆ՝ ի պատասխան այնտեղից Թուրքիայի ուղղությամբ ստացվող «արհամարհական դրսևորումների»։

Политика 20:40 29/09/2021 Армения
«Некоторые поверхностные наблюдения по поводу публичной части встречи президентов РФ и Турции Владимира Путина и Реджепа Тайипа Эрдогана:
1. Атмосфера встречи, которая в основном присуща российско-турецким переговорам, была довольно напряженной, что подтверждают также жесты и риторика президентов двух стран.
В частности, можно подчеркнуть факт частого  «отвода взглядов», обстоятельство особого подбора слов и выражений, а также тревожность, заметную по движениям ног.
2. Прозвучавшие речи носили протокольный характер, но, так или иначе, они позволяют предсказать намеченные к обсуждению темы – по приоритетности: Сирия, экономические вопросы (энергетика, комплексы С-400, туризм), отношения между Арменией и Азербайджаном, Афганистан, Ливия ...
3. Быстрое инициирование встречи с точки зрения Турции преследовало две ключевые цели:
а. Предотвратить повтор зафиксированной в начале 2020 года военной эскалации на северо-западе Сирии, особенно в Идлибе, когда Анкара уступила значительные территории, считающиеся зоной ее влияния, и значительно обострились отношения между Турцией и Сирией, Россией и Ираном.
б. Манипулируя темой ЗРК С-400, направить предупреждающие сигналы Западу, в частности США – в ответ на поступающие оттуда «проявления презрения» в направлении Турции.