Քաղաքական 13:39 30/09/2021 Հայաստան
Աշխատանքային գործունեության ժամանակ նայում եմ Նիկոլ Փաշինյանի լուսանկարին և հիշում, որ պետք է լինել ազնիվ.Կարեն Անդրեասյան
«Նիկոլ Փաշինյանը մեր ղեկավարն է, պետության  ղեկավարի լուսանկարը խորհրդանիշ է և այո, նաև լինում է, երբ աշխատանքային գործունեության ժամանակ նայում եմ լուսանկարին և հիշում, որ պետք է լինել ազնիվ, անաչառ և պահպանել այն բոլոր պահանջները, որոնք մեր առաջ դրել է վարչապետը»,-կառավարության ճեպազրույցների սրահում նման պատասխան հնչեցրեց  արդարադատության նախարար Կարեն Անդրեասյանը՝ պատասխանելով լրագրողի հարցին, թե ինչո՞ւ է Փաշինյանի լուսանկարը փակցրել իր աշխատասենյակում և արդյոք որոշումներ կայացնելիս նայո՞ւմ է Փաշինյանի լուսանկարին։
Նա պնդեց, որ նման խորհրդանիշերն իրեն օգնում են հիշել այն արժեքները, ինչի համար աշխատում է։
Անդրեասյանի կարծիքով՝ պետական արժեքները պետության դրոշն, գերբն ու ղեկավարի լուսանկարն են, որոնք և պետք է հարգել և դրանցով առաջնորդվել։
Պատասխանելով լրագրողի մեկ այլ հարցին արդարադատության նախարարը հայտնեց, որ իր պաշտոնավարման ընթացքում հնարավոր են վեթինգի առաջին դեպքերը, բայց դրա համար կարևոր է նաև Բարձրագույն դատական խորհրդի մոտեցումը:
«Իմ կարծիքով` ԲԴԽ-ն քիչ է դատավորին պատասխանատվության ենթարկել: Վերջին շրջանում որոշ դատավորների նկատմամբ Խորհուրդն անընդհատ մերժում էր մեր միջնորդությունները»,-հայտնեց նախարարը և եզրակացրեց, որ  ԲԴԽ-ն Կառավարության դիրքորոշման նման դիրքորոշում չունի:
Վստահեցնելով, որ դատավորի նկատմամբ շատ կարգապահական վարույթներ է հարուցելու՝ Անդրեասյանը հայտարարեց. «Դրա համար ես էլ ավելի շատ աշխատակիցներ եմ ընդունել: Ես գործեր եմ հարուցում ոչ թե ելնելով նրանից, որ ինչ-որ մեկին դա կարող է դուր գալ կամ չգալ, այլ` նրանից, թե արդյոք դատավորը սխալ թույլ է տալիս, թե ոչ և քաղաքական նկատառումներից չունեմ»:

Во время своей рабочей деятельности смотрю на фото Пашиняна и помню, что нужно быть честным – Карен Андреасян
«Никол Пашинян – наш руководитель, и вообще, фотография главы государства – символ, и да, когда я смотрю на это фото во время своей рабочей деятельности, я помню, что нужно быть честным, объективным и соблюдать все требования, которые поставил перед нами премьер-министр», – заявил сегодня в беседе с журналистами после заседания правительства министр юстиции РА Карен Андреасян, отвечая на вопрос, висит ли в его кабинете фото Пашиняна, и если да, то смотрит ли он на снимок при принятии решений.
«Символы помогают мне помнить о тех ценностях, ради которых я работаю», – сказал министр.
По мнению Андреасяна, государственные ценности – флаг, герб, портрет руководителя государства, их нужно уважать, ими нужно руководствоваться.
В ответ на другой вопрос журналиста, Андреасян сообщил, что в период его пребывания на посту министра юстиции возможны первые проявления веттинга. Однако, по его словам, это не односторонний процесс: здесь важен подход также Высшего судебного совета (ВСС).
«На мой взгляд, ВСС мало привлекал судьей к ответственности. В последний период по отношению к некоторым судьям Совет все время отклонял наши ходатайства. То есть нельзя сказать, что ВСС имеет схожую с Правительством позицию», – отметил он.
Заверив, что будет возбуждать в отношении судьей намного больше дисциплинарных производств, Андреасян добавил:
«Для этого я принял на работу еще больше сотрудников. Я возбуждаю дела, не исходя из того, что это кому-то может понравиться или не понравиться, а исходя из того, допускает ли судья ошибку. Не руководствуюсь политическими соображениями».