Արարատ Միրզոյան. «ԼՂ խնդրի» խաղաղ կարգավորումը մնում է օրակարգում
Արարատ Միրզոյանը կարևորում է սեպտեմբերի 24-ին Նյու Յորքում ԵԱՀԿ համանախագահների միջնորդությամբ ու աջակցությամբ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի հետ հանդիպումը։ Այդ մասին նա հայատարարեց այսօր Երևանում՝ Չեխիայի ԱԳ նախարարի հետ համատեղ հայտարարությունը հնչեցնելիս։
Նա ասաց, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում հակամարտության կարգավորման հարցում Չեխիայի դիրքորոշումը, որը համահունչ է Եվրոպայի դիրքորոշմանը։
«Այն է աջակցություն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափով խաղաղ բանակցությանը և հակամարտության երկրարատև ու կայուն լուծման փնտրտուքին»,-ասաց Միրզոյանը։
Հիշեցնելով Նյու Յորքում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների, ինչպես նաև նրանց աջակցությամբ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի հետ իր հանդիպումները՝ Միրզոյանն ասաց, դրանք փաստում են, որ «ԼՂ խնդրի» խաղաղ կարգավորումը մնում է օրակարգում։
«Նյու Յորքում տեղի ունեցած հանդիպումներում վերահստատել եմ Հայաստանի պատրաստակամությունը վերսկսելու ԼՂ Կարգավորման լիարժեք գործընթացը ԵԱՀԿ ՄԽ ձևաչափում հայտնի սկզբունքների ու տարրերի հիման վրա»,-հայտարարեց նա։
ԱԳ նախարարի պաշտոնը զբաղեցնող Միրզոյանը նաև ասաց, որ չեխ գործընկերոջ հետ անդրադարձել են ԼՂ-ում առկա հումանիտար բազմաթիվ խնդիրներին, որոնք սպասում են լուծման, խոսել են Ադրբեջանում պահվող գերեվարված զինծառայողների, պատանված քաղաքացիական անձանց խնդրի մասին՝ կարևորելով նրանց անհապաղ ազատ արձակումը։
Հատուկ նշենք, որ Արցախի մասին չի խոսվել որպես Արցախի անկախ Հանրապետության, թեև արցախահայերը պայքարել, հաղթել, քվեարկել ու հայտարարել է երկրորդ հայկական Հանրապետություն լինելու փաստը տասնամյակներ առաջ դեռ։

Политика 15:35 01/10/2021 Армения
Арарат Мирзоян придает важность встрече с министром иностранных дел Азербайджана, которая состоялась 24 сентября в Нью-Йорке при посредничестве и содействии сопредседателей МГ ОБСЕ.  Об этом он заявил в ходе совместного с министром иностранных дел Чехии заявления для прессы в Ереване.
Он отметил, что Армения высоко оценивает позицию Чехии в вопросе урегулирования конфликта, которая созвучна позиции Европы.
«Позиция такова: поддержка формата мирных переговоров под эгидой сопредседательства МГ ОБСЕ и поиску долгосрочного и стабильного урегулирования конфликта», – сказал Мирзоян.
Арарат Мирзоян встретился с сопредседателями Минской группы ОБСЕ в Нью-Йорке 23 сентября, а 24 сентября при посредничестве сопредседателей – с министром иностранных дел Азербайджана.
По его словам, фактически, эти встречи констатируют, что мирное урегулирование «проблемы Нагорного Карабаха» остается в повестке дня.
«На встречах в Нью-Йорке я подтвердил готовность Армении возобновить полноценный процесс мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта в формате сопредседателей Минской группы ОБСЕ на основе известных принципов и элементов», - заявил Мирзоян.
Занимающий пост министра иностранных дел РА Арарат Мирзоян указал также, что с чешским коллегой они обратились к множеству существующих в Нагорном Карабахе гуманитарных проблем, которые ждут решения, коснулись проблемы удерживаемых в Азербайджане военнопленных, пленных гражданских лиц, отметив важность их немедленного освобождения.
Особо отметим, что об Арцахе не говорилось как о независимой Республике Арцах, хоть и арцахские армяне боролись, победили, проголосовали и провозгласили себя второй армянской Республикой еще десятилетия назад.