Կրթություն, գիտություն 16:41 01/10/2021 Հայաստան
«Գիտությանը տրամադրվելիք գումարն ավելացել է ոչ թե 80, այլ 60 տոկոսով»,- «Մեդիա կենտրոն»-ում հայտարարեց «Գիտուժ» նախաձեռնության անդամ Գևորգ Սաֆարյանը՝ անդրադառնալով պետական բյուջեով գիտության ոլորտի հաջորդ տարվա ֆինանսավորման ավելացման լուրերին։
«Սա դրական շարժ է, բայց եթե համեմատում ենք ԱԹՍ-ի գնի հետ, ապա մեկ ու կես ԱԹՍ-ի գումար ունենք՝ հատկացված գիտությանը։ Դրական տեղաշարժ է, բայց թե ինչքանով է լուծելու առկա խնդիրները, դեռ կխոսենք»,- ասաց Սաֆարյանը։
«Գիտուժ» նախաձեռնության մեկ այլ անդամ Նարեկ Վարդանյանը հիշեցրեց՝ գիտության ֆինանսավորման հետևողական բարձրացումը կենսական անհրաժեշտություն է, այն հարկավոր է երկրի կայուն զարգացման, համաշխարհային նշանակության արժեք ստեղծելու համար։  Միջազգային արժեք ստեղծելու համար, ըստ բանախոսի, հարկ է, որ գիտությանը, հետազոտական աշխատանքներին տրամադրվի բյուջեի 4%-ը։
«Չնայած հեռու ենք այդ ցուցանիշից, բայց պետք է արձանագրենք, որ սա դրական քայլ է։ Կարևոր է, որ գիտությունը դասվել է առաջնահերթությունների շարքը, գիտության ու գիտահետազոտական ոլորտին հատկացված գումարներն ավելացել են։ Ողջունելի քայլ է, որը պետք է շարունակություն ունենա»,- ասաց նա։
Գ. Սաֆարյանի խոսքով, ենթակառուցվածքների զարգացումը նոր շունչ կհաղորդի գիտահետազոտական աշխատանքներին։
«Բայց ես կրկնում եմ, սա բավարար չէ Հայաստանի առջև ծառացած խնդիրները լուծելու համար, այն ծավալով մասնագետների հայրենադարձություն կազմակերպել, որը նախատեսել ենք, կիրառական գիտությունների զարգացման համար»,- նշեց նախաձեռնության անդամը։
Հիշեցնենք, որ ԱԺ տնտեսական հարցերի հանձնաժողովի փոխնախագահ Բաբկան Թունյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել էր, որ 2022 թվականի պետական բյուջեի նախագծով հաջորդ տարի նախատեսվում է  գիտության պետական ֆինանսավորման զգալի ավելացումը, որն ուղղվելու է ինչպես գիտաշխատողների աշխատավարձերի բարձրացմանը, այնպես էլ գիտական ենթակառուցվածքների զարգացմանը։

Образование 17:01 01/10/2021 Армения
Представители инициативы «Сила науки»: Увеличение финансирования сферы науки – позитивный, но недостаточный шаг
«Финансирование сферы науки увеличилось не на 80, а на 60 процентов», – заявил сегодня на пресс-конференции в «Медиа-центре» представитель инициативы «Гитуж» («Сила науки») Геворк Сафарян, коснувшись сведений об увеличении финансирования госбюджетом сферы науки в 2022 году.
«Это позитивный сдвиг, но если сравнивать с ценами на БПЛА, то у нас на науку выделена сумма, равнозначная стоимости 1,5 БПЛА. Это позитивный сдвиг, но насколько это решит существующие проблемы – еще поговорим», – сказал Сафарян.
Другой представитель инициативы «Гитуж» – Нарек Варданян – напомнил, что последовательное увеличение финансирования сферы науки – жизненная необходимость, это императив для устойчивого развития страны, создания ценности мирового значения. Чтобы создать такую ценность, по его словам, необходимо направить на науку, исследовательскую работу 4% ВВП.
«Хотя мы и далеки от этого показателя, но должны констатировать, что это позитивный шаг. Важно, что наука причислена к приоритетам, средства, выделяемые на науку и научно-исследовательскую сферу, увеличились. Это достойный приветствия шаг, который должен получить продолжение», – указал он.
По словам Сафаряна, развитие инфраструктур придаст новый импульс научно-исследовательской работе.
«Но, повторяю, этого недостаточно для решения стоящих перед Арменией проблем, для организации репатриации специалистов в масштабах, которые мы предусмотрели для развития прикладных наук», – отметил представитель инициативы.
Напомним, председатель Постоянной комиссии Национального Собрания Армении по экономическим вопросам Бабкен Тунян на своей странице в социальной сети Facebook написал, что проектом госбюджета на 2022 год предусмотрено значительное увеличение государственного финансирования сферы науки в следующем году, средства будут направлены на повышение заработной платы научных сотрудников, а также на развитие научных инфраструктур.